Naga MarketsOstatni “spokojny” dzień za nami. Spokojny, w sensie braku tak istotnych odczytów z jakimi będziemy mieć do czynienia w drugiej połowie tygodnia.

W nocy usłyszeliśmy kluczowe dla dalszych notowań australijskiego dolara słowa. Mowa o wystąpieniu przewodniczącego Stevensa, który użył swego rodzaju instrukcji wyprzedzających, wskazując na możliwą obniżkę stopy procentowej na przyszłym posiedzeniu RBA, to znaczy 6 sierpnia. Wynika to głównie ze słabszej kondycji australijskiej gospodarki, która również na pewno odczuje spowolnienie w Chinach. Biorąc to pod uwagę umiarkowany poziom inflacji, który nie wywołuję presji oraz zapowiedź Stevensa, iż istnieje nadal pole do luzowania polityki pieniężnej aby pobudzić popyt, wprost wskazuję na to czego można oczekiwać na najbliższym posiedzeniu RBA. Obecna fala wyprzedaży AUD jest dyskontem scenariusza cięcia stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Każda inna decyzja okazała by się dużym zaskoczeniem.

Pozytywne dane napłynęły natomiast z Niemiec, gdzie sentyment wśród konsumentów wzrósł ósmy miesiąc z rzędu. Głównym motorem poprawy nastrojów jest oczekiwany wzrost przychodów wśród konsumentów a co za tym idzie wzmożona chęć zakupów. Również inflacja w czerwcu m/m wyniosła więcej od prognoz 0,5% vs 0,3%.

Z drugiej strony, niestety gospodarka Hiszpanii skurczyła się o 0,1% kw/kw zgodnie z prognozami. Jednak spojrzenie na wykres, pozwala zauważyć iż być może jest to dobra wiadomość gdyż mamy pierwsze oznaki odwrócenia trendu.

PKB Hiszpanii
Źródło: forexfactory.com

 

W Stanach Zjednoczonych indeks cen sprzedanych domów minął się z oczekiwaniami jak i sentyment wśród konsumentów (wskaźnik Conference Board) okazał się niższy od prognoz. Jednakże jest to kolejny przykład, iż sam odczyt bez znajomości kontekstu niewiele wnosi. Pomimo niższego od prognoz (i to niewiele jak na ten wskaźnik) odczytu, wciąż jest on drugim najwyższym (poza zeszło miesięcznym) od 2008 roku! Ten niewielki spadek jest związany głównie z rosnącymi cenami paliw przez co amerykanie wykazują mniej optymistyczne perspektywy na przyszłość. Jednak sentyment dotyczący aktualnej sytuacji urósł do najwyższej wartości w ciągu ostatnich 5 lat. Głównie dzieję się to za sprawą pracodawców, którzy zaczynają powoli zwiększać zatrudnienie co przekłada się na to, iż amerykanie planują kupno domów i samochodów. Podsumowując, pomimo gorszego od prognoz odczytu, tak na prawdę wskazuje on na największe ożywienie wśród konsumentów w czasach pokryzysowych!

Środa na rynku może natomiast być już zdecydowanie bardziej ciekawa a to głównie za sprawą danych z USA. Wpierw poznamy dane ADP czyli zatrudnienie w sektorze pozarolniczym, które zawsze stanowi swego rodzaju wstęp do piątkowych NFP czyli oficjalnych danych, które mają największy wpływ na notowania. Drugim wydarzeniem jest publikacja pierwszych danych na temat wzrostu PKB kw/kw za drugi kwartał 2013 roku. Dodatkową ciekawość wzbudza fakt, iż od jutra PKB będzie liczone nową metodologią o czym informowałem we wczorajszym wpisie – https://comparic.pl/listings/komentarz-dzienny-makro-2930-lipca/ . Ku mej dużej radości, dzisiaj czytałem komentarz jednej ze znanych w polskiej branży finansowej osoby, która odniosła się do tego wydarzenia jako do “przekrętu”, co przewidywałem wczoraj 🙂 Pod wieczór, kropką nad i będzie oświadczenie FOMC, także należy się spodziewać jutro bardzo dużej zmienności na rynku od godzin popołudniowych.

Niestety (ze względu na niezwykle ciekawie zapowiadający się koniec tygodnia na rynkach), jutro z rana wyjeżdżam co oznacza iż do końca tygodnia nie ukażą się moje codzienne komentarze oraz analizy. Oczywiście od poniedziałku wszystko wróci do normy także życzę wszystkim uczestnikom rynku powodzenia w tym tygodniu i polecam patrzeć głębiej w dane, szczególnie przy tak newralgicznych wydarzeniach, gdyż tam często kryją się prawdziwe wskazówki 🙂

Kalendarz na środę:

Kalendarz

Szymon Nowak (1do1)

 

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here