Naga Markets

Wszystkie aktualne wydarzenia należy rozpatrywać pod względem czwartkowego posiedzenia ECB i decyzji na temat stóp procentowych. Tak jest i z dzisiejszymi odczytami inflacji konsumenckiej (CPI) oraz stopy bezrobocia w strefie euro. Inflacja rok do roku zdecydowanie rozczarowała wynosząc 1,2% wobec oczekiwanego 1,6% co umacnia scenariusz cięcia stopy refinansowej i lombardowej o 25 punktów bazowych w czwartek. Do całościowej analizy scenariuszy czwartkowej decyzji ECB zapraszam tutaj https://comparic.pl/listings/czego-oczekiwac-po-czwartkowym-posiedzeniu-ecb/.

Na naszym polskim poletku wydarzeniem, które praktycznie od początku roku, dzień w dzień ma miejsce ku radości naszego Ministra Finansów, jest rentowność obligacji, które po raz kolejny są na minimach wszech czasów wynosząc 3.217%. Poniżej dla zobrazowania umieszczam wykres rentowności naszych dziesięciolatek od 1999 roku.Mimo, iż można to odczytać jako rosnące zaufanie inwestorów do Polski, naszą giełdę dalej pochłania marazm, który dla rodzimych inwestorów jest tym bardziej dokuczliwy gdy spojrzą na nowe rekordy SP500 czy na niemieckiego DAXa, który powraca do walki o szczyty a jest on dla nas naturalnym odniesieniem. Tymczasem u nas trwa dość nie śmiała walka o utrzymanie się nad poziomem 61,8% zniesienia wewnętrznego poprzedniego ruchu wzrostowego.

Jutrzejszy dzień zdominują informacje ze Stanów Zjednoczonych z oświadczeniem FOMC na czele.  Wyjątkowo oczekiwania co do jakichkolwiek wyjątkowych decyzji są bardzo niskie także spodziewane jest oświadczenie w tonie podtrzymania aktualnego modelu prowadzenia polityki pieniężnej. Każde odstępstwo może spowodować większy ruch na dolarze także treść oświadczenia będzie tutaj kluczowa. Również jutro poznamy dane ADP z rynku pracy jak i wskaźnik ISM dla produkcji.

W nocy ukażę się wskaźnik PMI dla produkcji z Chin, który zbliża się do granicznego poziomu 50%. Należy mieć na uwadze, iż od Chin zależne jest wiele gospodarek między innymi poprzez popyt na surowce co wpływa na przykład na Australię.

Kalendarz najważniejszych wydarzeń w środę 1.05.2013:

3:00 CNY – PMI z Chin

AVA Trade

5:25 AUD – wystąpienie członka RBA. Może być ciekawe ze względu na wcześniejszy odczyt PMI z Chin

10:30 GBP – PMI dla produkcji z UK

14:15 USD – odczyt ADP z rynku pracy

16:00 USD – ISM (amerykański odpowiednik PMI) dla produkcji z USA

20:00 USD – oświadczenie FOMC

Szymon Nowak (1do1)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 30/1 maja
Następny artykułForex – opcje wygasające 1 maja 2013
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here