Naga MarketsPodczas gdy interwencja zbrojna w Syrii stoi pod coraz większym znakiem zapytania, dane z amerykańskiej gospodarki przynoszą lepszy od oczekiwań odczyt dynamiki wzrostu PKB na poziomie 2,5%.

Patrząc na wczorajszy nagły spadek na notowaniach ropy WTI przy bardzo dużym wolumenie można sobie zadać pytanie czy ktoś coś wie o czym my jeszcze nie mamy świadomości (jeżeli tak to za pewne jest to w temacie Syrii)?

wti

Odczyt na poziomie 2,5% kw/kw za drugi kwartał wzrostu dynamiki PKB, który jest ostatnim odczytem w tej kwestii przed decyzją FEDu o dalszych losach programu QE, zdecydowanie przechyla szalę na “taper-on” czyli wygaszanie już od września. Jednak czy aby na pewno?

Jeżeli zajrzy się głębiej w składowe odczytu, można zauważyć iż wydatki konsumentów oraz inwestycje zostały zrewidowane w dół w porównaniu z pierwszy odczytem (Advance – 1,7%). Skąd w takim razie taki wzrost? To wszystko dzięki eksportowi netto czyli różnicy między eksportem a importem. Eksport netto został zrewidowany z -0,8% do 0,0% m.in. przez dołączenie do wyniku PKB danych za czerwiec, których brakowało w odczycie Advance o czym pisałem w ostatnich wpisach. Jednakże w dłuższym terminie muszą się pojawić wydatki ze strony konsumentów aby utrzymać tempo wzrostu gdyż w obecnej sytuacji gospodarczej na całym świecie wątpliwe wydaję się aby USA były w stanie utrzymać eksport na takim poziomie.

Natomiast dzisiaj już o 10:00 poznamy dynamikę wzrostu PKB z Polski, która jest prognozowana na 0,8% r/r (inna metodologia od tej, która używana jest w USA).

Kalendarz na piątek:

kalendarz

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here