Naga MarketsPierwszy, najmniej interesujący dzień spośród bardzo ciekawego tygodnia dobiega końca i ze względu, iż jest w czym wybierać, zacznijmy dzisiaj nietypowo, od tego co zdarzy się w środę.

Piszę o tym, gdyż po środzie może się pojawić bardzo dużo artykułów o tym wydarzeniu, za to Ci z Was, którzy czytają codzienne komentarze, będą wiedzieli już wcześniej w czym jest rzecz. Mianowicie chodzi o zmianę metodologii liczenia PKB w Stanach Zjednoczonych, która została ogłoszona w kwietniu a właśnie w środę poznamy wszystkie szczegóły. I zanim (ponieważ jestem pewien, że ktoś błyskotliwie to zrobi) zostanie napisany lub wypowiedziany komentarz, iż mamy do czynienia z manipulacją danymi, przekrętem itp., warto zobaczyć skąd ta zmiana.

USA jako pierwsze wprowadzą zalecenia ONZ w sprawie metodologii obliczania PKB. O co chodzi konkretnie? O wartość intelektualną. W ostatnich dziesięcioleciach wartości niematerialne, takie jak np. kapitał ludzki zyskały ogromnie na wartości i to na nich opierają się dzisiaj przedsiębiorstwa. Jednakże do tej pory, wydatki chociażby na rozwój i badania nie były wliczane do PKB. Jedynie ta część, która była doliczona do kosztów wytworzenia produktu miała swój udział w zwiększaniu produktu krajowego brutto. Niemniej jednak, przecież nie wszystkie badania kończą się pozytywnym rezultatem w postaci czy to usługi czy produktu choć pochłonęły znaczne ilości środków pieniężnych. Drugą najważniejszą zmianą jest wliczanie własności intelektualnej w rozumieniu dzieł autorskich czyli np. praw do filmów lub utworów.

Zmiany te mają zwiększyć PKB Stanów Zjednoczonych o 3%. Jak nie trudno się domyślić, to właśnie USA najwięcej “skorzysta” na tych zmianach jako kraj, w którym prowadzi się najwięcej badań oraz tworzy najwięcej filmów czy utworów. Ciekawe będzie porównanie wielkości wskaźnika dla nowej i starej metodologii, a to ze względu na fakt, iż USA nie tylko wprowadzi nową metodę lecz także obliczy nią historyczne odczyty począwszy od roku 1929, definiując na nowo sporą część historii.

Zmiany czekają również Unię Europejską, która ma wprowadzić ów metodę wśród europejskich krajów aby ujednolicić metodologię dla jak największej ilości krajów dzięki czemu dużo łatwiej będzie porównywać wyniki. Należy jednak pamiętać, iż zmiany wynikają z zaleceń ONZ a nie USA czy UE.

Obecny tydzień na dobre rozpocznie się w środę kiedy to poznamy wiele kluczowych odczytów. O czym mowa dowiecie się z wpisu Dolar, Euro, Funt w ogniu wydarzeń – Przegląd tygodnia / 28.07.2013“. Do tego czasu należy spodziewać się, iż rynki będą wyczekiwać ów wydarzeń.

Co czeka nas we wtorek?

Kalendarz

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here