Naga Markets

Rozpoczęty tydzień jest jednym z tych, w których rynki czekają tylko na jedno wydarzenie. W tym wypadku jest to czwartkowa decyzja ECB na temat stóp procentowych. Rynek dyskontuje scenariusz cięcia stopy refinansowej o 25 punktów bazowych z 0,75% do 0,50% jednak wynik takiej decyzji może nie być do końca taki jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Jeżeli jesteś ciekawy jakie scenariusze są w grze, zapraszam do jutrzejszego artykułu, w którym przedstawię możliwe reakcję po czwartkowym posiedzeniu.

Wydarzeniem dnia jest zdecydowanie po raz kolejny wyjście indeksu SP500 na nowe szczyty. To co jest zastanawiające i to o czym piszę od dłuższego czasu jest fakt, iż kolejne szczyty, a praktycznie cały ruch wzrostowy od 2009 roku jest dokonywany na malejącym wolumenie. Również w dniu dzisiejszym nowe szczyty zostały osiągnięte przy jednym z najniższych wolumenów  w tym roku.źródło: Daniel Kostecki

Wprowadza to bardzo ciekawą sytuacją w której ceny są coraz wyższe a coraz mniej uczestników rynku posiada jego walory. Stawia to w ciężkiej sytuacji szczególnie wielu inwestorów instytucjonalnych, którzy nie wierząc w obecną hossę, nie “zapakowali” się w akcje w stopniu w jakim by sobie tego życzyli natomiast w tej chwili boją się już kupować. Takie nastroje można zauważyć w amerykańskich gazetach jak i telewizji o czym pisałem już kilka miesięcy temu. Wielu zarządzających posiada środki na zakupy jednak brakuje im większej korekty podczas, której mogli by oni uzupełnić swoje portfele. Także wycofują się z rynku czekając na okazję a tymczasem SP wybija nowe poziomy przy wciąż malejącym wolumenie. Jest to swego rodzaju precedens i istnieje duże prawdopodobieństwo, iż prędzej czy później zobaczymy jakąś niestandardową reakcję na tę sytuację gdyż takie zjawisko nie może mieć miejsca bez końca. Jeśli obecna sytuacja doprowadzi do gwałtownej korekty, swoje pięć minut będą mieli przeciwnicy luzowania ilościowego (QE 1,2,3), którzy na pewno w tym oprą swoje analizy, być może i słuszne.

Co czeka nas jutro?

9:00 EUR – PKB z Hipszanii kwartał do kwartału

9:55 EUR – zmiana zatrudnienia w Niemczech

AVA Trade

11:00 EUR – CPI oraz stopa bezrobocia

14:30 CAD – PKB z Kanady miesiąc do miesiąca

16:00 USD – CB Consumer Confidence

Szymon Nowak (1do1)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 29/30 kwietnia
Następny artykułForex – przegląd poranny rynków walutowych 30 kwietnia 2013
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here