Naga MarketsMimo braku wielu istotnych danych wtorek okazał się dniem o podwyższonej zmienności na rynku. Po części jest to wynikiem tego, iż Londyn “odbija” sobie wczorajsze wolne lecz także należy pamiętać, iż wakacje dobiegają końca a jest to okres nie tylko wolny dla dzieci i młodzieży. Oczywiście całe biura nie biorą na raz urlopu (chociaż miesiąc temu wysłałem kilkanaście maili w różnych sprawach do zagranicznych banków i prawie na wszystkie dostałem odpowiedź z autorespondera, że kontaktu mogę oczekiwać po urlopie we wrześniu :)) jednakże wakacje naturalnie są okresem niższej płynności. Wraz z powrotem kluczowych traderów, na rynek powinny wracać obroty.

Poza tym trywialnym powodem, głównym czynnikiem wpływającym na rynki dzisiaj, jutro i najprawdopodobniej przez najbliższy czas jest sytuacja w Syrii. Sprawa staje się coraz bardziej napięta i wszystko wskazuje na to, że to siły podległe prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są odpowiedzialne za użycie broni chemicznej na cywilach. Na tę chwilę tylko prezydent Francji oświadczył, iż dozbroi syryjską opozycje a Francja włączy się w interwencję zbrojną. Mimo płynącego potępienia ze strony praktycznie wszystkich sił politycznych, wyczuwa się powściągliwość. W tym momencie czekamy na decyzję Baracka Obamy czy Stany Zjednoczone uderzą na Syrię. Interwencja prawdopodobnie ma być przeprowadzona w postaci nalotów rakietowych i trwać kilka dni, gdyż jej celem ma być ostrzeżenie el-Asada a nie rozpoczynanie w tym momencie wojny. Jednakże ciężko sobie wyobrazić, iż taka interwencja nie pociągnie za sobą kolejnych wydarzeń. A największym zagrożeniem jest początek wojny na całym Bliskim Wschodzie.

Bez dwóch zdań wydarzenia te odbiją się na dużym echem na rynkach. Szczególnie warto obserwować ropę, która jest podatna na doniesienia z Syrii. Na tę chwilę ciężko prognozować zachowania poszczególnych instrumentów gdyż to zależy od tego jak rozwinie się sytuacją. Dobrą strategią prawdopodobnie będzie skupienie się na złocie w razie nagłych wydarzeń. Złoto kolejny dzień z rzędu ma za sobą sesję wzrostową a wszelkie negatywne informacje z Syrii powinny tylko dodać impetu do ów wzrostów.

W środę najważniejszym punktem dnia będzie przemówienie przewodniczącego Banku Centralnego Anglii, Marka Carneya o 13:45. Oczekiwania są mieszane gdyż istnieje mała możliwość, iż Carney powie o czymś nowym czego rynek nie usłyszałby na ostatniej konferencji prasowej BOE.

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here