Naga MarketsW Europie nie jest dobrze. Nie jest pomimo powrotu do powolnego rozwoju jaki sugerowałaby znacząca część wskaźników. Dlaczego?

Wartość udzielanych kredytów dla konsumentów jak i przedsiębiorstw w sektorze prywatnym nieustannie spada od 2008 roku. Mimo rosnącej od 2010 roku podaży pieniądza M3, dynamika kredytowa uległa dalszemu pogorszeniu, przechodząc poniżej poziom zerowy co znaczy, że popyt z rynku kredytowego znika. Jakie to ma przełożenie na gospodarkę? Wzrost w tym sektorze oznacza, iż firmy są gotowe inwestować a konsumenci kupować. Przeciwny stan rzeczy sugeruje, iż firmy obawiają się o przyszłość i wolą się wstrzymać z ekspansją. To oczywiście przekłada się utrzymaniu na płac na poziomie obecnym lub też jego obniżeniu co z kolei oznacza zmniejszoną chęć wydawania ze strony konsumentów. Ze względu na mniej pewną sytuację swojego pracodawcy, konsumenci również powstrzymują się od kredytu. W taki sposób mechanizm sam się napędza i jak nie ciężko zauważyć, dopóki nie zostanie on przełamany, ciężko oczekiwać prawdziwego rozwoju. W sierpniu wartość udzielanych kredytów skurczyła się o kolejne 2,0%. Wnioski nasuwają się same.

Dzisiaj poznaliśmy również ostateczne odczyty PKB za drugi kwartał z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Podczas gdy odczyt z UK okazał się równy z poprzednią rewizją jak i z prognozami to dane z USA okazały się również zgodne z poprzednią rewizją jednak PKB w drugim kwartale wzrosło dokładnie o 2,48% kw/kw wobec oczekiwań na poziomie 2,7%.

Pozytywnym sygnałem niejako mogłyby być dane z rynku pracy, które wskazują iż w zeszłym tygodniu wnioski o bezrobocie złożyło o 14 tysięcy mniej osób niż się spodziewano. Rzekomo ponieważ wciąż nie jest do końca pewne czy wszystkie stany przesłały komplet informacji na temat złożonych wniosków. Po reakcji rynku widać, iż inwestorzy tak jak wczoraj pisałem, nie zwracają na te dane szczególnej uwagi w tym miesiącu.

W nocy natomiast napłynęły ciekawe informację z Japonii, gdzie krążą pogłoski iż premier Shinzo Abe w programie stymulacyjnym dla gospodarki zawrze również obniżkę stawki podatku CIT. Na fali tych spekulacji Nikkei225 urósł o ponad jeden procent a jen znacząco się osłabił. Plan ogłoszenia programu to wtorek, 1 października.

Jutro poznamy bardzo dużo, mniej kluczowych ale także ważnych danych z całego świata, także inwestorzy powinni zaznajomić się z wydarzeniami, które mogą wpłynąć na notowania walut jak i indeksów.

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here