Naga MarketsPo zeszłotygodniowym odczycie produkcji przemysłowej w lipcu z Polski, dzisiaj otrzymaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej, która wraz z wspomnianą produkcją jest kluczowa dla produktu krajowego brutto. I tym razem zapanowało pozytywne zaskoczenie gdyż odczyt po raz kolejny pokonał oczekiwania, które były na poziomie 3,1% r/r wynosząc aż 4,3%.

produkcja przemysłowa

W tym momencie mamy omawiane dwie główne składowe wybijające się ponad linię “0”, która oddziela rozwój od recesji. Przede wszystkim odbicie jest zdecydowane co jest bardzo dobrym prognostykiem dla dynamiki wzrostu PKB za 3 kwartał. Po danych na temat sprzedaży detalicznej można już stwierdzić z dużą dozą pewności, iż dołek jest za nami. Na pewno nie wszystkie kolejne  odczyty przyniosą tak dobre informacje, jednakże nie powinniśmy wrócić już do poziomów z końca zeszłego roku. Bezrobocie natomiast spadło z 13,2% do 13,1%.

Również dzisiaj na stronach GUSu ukazało się nowe wydanie Biuletynu Statystycznego(klik), w którym można znaleźć wszystkie bieżące dane z gospodarki oraz także trochę ciekawostek takich jak np. zachmurzenie w oktanach podane dla poszczególnych miast 🙂

Jednakże poza naszym pięknym krajem nie było dzisiaj już tak dobrze. Po tym jak pod koniec zeszłego tygodnia problemy miała giełda NASDAQ wstrzymując notowania na trzy godziny, dzisiaj problemy dotknęły EUREX czyli jedną z największych giełd, na których handluje się instrumentami pochodnymi. Notowania zostały wstrzymane rano na godzinę a trudności mogły dotknąć osoby handlujące np. kontraktami na DAXa (wielu brokerów forexowych udostępniających u siebie na platformie CFD na DAX, opiera go o kontrakty na Eurexie). Plaga awarii coraz bliżej Polski 🙂

Najważniejszymi danymi dzisiaj były zamówienia na dobra trwałe (w tym wypadku chodzi o dobra mające planowany okres żywotności ponad 3 lata czyli samochody, komputery itp.) ze Stanów Zjednoczonych. Odczyt pokazał spadek o 7,3% wobec oczekiwanego spadku o 3,0%. Było to największe rozminięcie się z prognozami od zeszłego sierpnia. Warto zwrócić uwagę, iż odczyt ten występuje w dwóch wersjach – core (bazowy) oraz zwykłej. Wskaźnik bazowy wykazał spadek  tylko  o0,6% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,6%. Wynika to z tego, iż we wskaźniku bazowym nie uwzględnia się środków transportów a największy wpływ na cały ten sektor mają dane z przemysłu samolotowego. Dla osób, które uważają iż we wrześniu nie doświadczymy jeszcze decyzji FEDu w sprawie zwijania QE3 jest to kolejne potwierdzenie takiego stanowiska. Tymczasem w serwisie buchmacherskim za każde postawione 100 zł na wrzesień można dostać 210 zł. Za październik 325 zł, listopad 900zł a za grudzień 1100zł. Co ciekawe za obstawienie “później w 2014” kurs spada i można dostać “tylko” 500 zł za każde 100 zł postawione. Chętni :)?

Kalendarz na wtorek:

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here