whitebit

Niestety, pisząc wczoraj w komentarzu, iż dzisiejszy raport ws. OFE będzie miał na celu zrzucenie wszystkich win świata na filar kapitałowy, nie myliłem się. Od początku wspólnej konferencji, Minister Finansów oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej nawet nie ukrywali, iż raport został przygotowany w oparciu o tezę, iż ZUS jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od OFE. Rząd niestety całą uwagę poświęcił zmniejszaniu presji na progi ostrożnościowe, zapominając o tym że głównie powinno chodzić o dobro ubezpieczonego.

Cały raport wraz z wszystkimi pięknymi infografikami dostępny jest tutaj. Najważniejsze są trzy warianty, nad którymi będą odbywać się prace i to któryś z nich najprawdopodobniej zostanie wprowadzony w życie.1. “Dobrowolność”

Dobrowolność polegająca na wyborze pomiędzy całkowitym przeniesieniem środków do ZUS a dalszym uczestnictwie w dwóch filarach. Dobrowolność nie bez powodu jest wzięta w cudzysłów ponieważ nie będzie istniała możliwość całkowitego przejścia do OFE. Do tego aby pozostać w dwóch filarach trzeba będzie złożyć deklarację co w połączeniu z niewielką wiedzą ekonomiczną Polaków może się przełożyć na zdecydowany transfer środków do ZUS. Za pewne na taki przebieg sytuacji liczy rząd.

2. “Dobrowolność kosztuje”

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Podobnie jak w powyższym wariancie, istniałaby możliwość wyboru pomiędzy ZUS a ZUS i OFE. Różnica polega na tym, iż składka emerytalna została by zwiększona o 2 punkty procentowe do 21,52% (aktualnie 19,52%), z czego 17,52% szło by do ZUS a 4% do OFE.

3. “Wakacyjny misz-masz”

Wariant najbardziej ciekawy i moim zdaniem najbardziej prawdopodobny. Wszystkie obligacje posiadane przez OFE zostałyby umorzone a środki im odpowiadający zostały by zapisane na subkoncie w ZUS. Składka do OFE wzrosła by do 2,92% (obecnie 2,3%). To co najważniejsze to zmiana przepisów stanowiących o ograniczeniach inwestycyjnych. OFE nie mogłyby inwestować już w obligacje skarbu państwa. Znaczyło by to większe zaangażowanie w akcje. Miałby zostać również podniesiony limit inwestycji w akcje zagraniczne z obecnych 5% do 30%. Jedynymi obligacjami jakie mogłyby kupować OFE byłyby obligacje komercyjne. W celu ograniczenia ryzyka, na 10 lat przed wiekiem emerytalnym, środki stopniowo byłby przekazywane do ZUS.

Zachęcam do przejrzenia w raporcie stron 86-91 gdzie zostały opisane owe warianty w raz z ich zaletami według rządu.

Moim zdaniem najbardziej sensownie wygląda wariant ostatni czyli wariant likwidacji części nieakcyjnej OFE (taka nazwa widnieje w raporcie). Limity inwestycyjne OFE są czymś, na co od dawna zwracam uwagę, ponieważ w chwili obecnej bardzo ograniczają możliwości inwestycyjne jak i konkurencję między funduszami co odbija się na ich wynikach. Jest on też pewnym kompromisem pomiędzy zwolennikami systemu repartycyjnego a tymi, którzy opowiadają się za połączeniem go z filarem kapitałowym. Z tego właśnie powodu, wydaje mi się iż zostanie on wprowadzony i jednocześnie uważam, iż jest to najlepszy wybór z przedstawionych dzisiaj. Ewentualne zmiany miałby obowiązywać od stycznia 2014 roku.

Co dzisiejsza konferencja znaczy dla rynku?

Przede wszystkim koniec niepewności. Głównie niepewności związanej z możliwością całkowitej likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych co zostało by bardzo negatywnie odebrane przez rynek. Właśnie dlatego, największym plusem dla warszawskiego parkietu wydaje się fakt, iż po prostu skończyła się niepewność a inwestorzy wiedzą czego mogą się spodziewać a po drugie to, że OFE mimo wszystko pozostaną. Uważam, że jeżeli sytuacja na świecie na to pozwoli, powinniśmy zobaczyć letnią falę hossy na GPW pod warunkiem, że dzisiejsze minima (WIG20) zostaną obronione.

Drugim wydarzeniem dnia był finalny odczyt, czyli 2 rewizja PKB za pierwszy kwartał z USA. Odczyt okazał się bardzo zły gdyż wyniósł 1,8% wobec PKB na poziomie 2,4% po pierwszej rewizji. Ten największy spadek od 2009 roku został spowodowany, jak się okazało, dużo mniejszymi wydatkami amerykańskich obywateli na usługi niż się spodziewano. Mimo tak fatalnego odczytu, rynki przyjęły to z umiarkowanym spokojem co pokazuje jak mogą one być oderwane od realnej gospodarki oraz fakt, że liczą się tylko jak najszybsze dane, chociaż są one obarczone bardzo dużymi błędami.

Jutro poznamy natomiast 2 rewizję PKB za pierwszy kwartał z Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę, iż tak duże rozminięcie jak dzisiaj, nie spowodowało większego ruchu, nie należy spodziewać się go również jutro. Jak co czwartek poznamy ilość wniosków o bezrobocie w USA. Dane te moim zdaniem mogą wywołać zmienność na rynku ponieważ wciąż po zeszłotygodniowej konferencji FOMC, odczyty mówiące o aktualnym stanie gospodarki są bacznie obserwowane pod kątem dalszych losów QE. Należy pamiętać, iż od jutra do piątku trwa szczyt UE a więc można oczekiwać, iż pojawią się niespodziewane wypowiedzi.

Kalendarz na czwartek:

Kalendarz (1do1)
Opracowanie własne

Szymon Nowak (1do1)Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
 • Powiązane zagadnienia:
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

3 KOMENTARZE

 1. @Marcin Nowogorski Dzięki!
   
  Niestety dobro ubezpieczonego jest w tym wszystkim na ostatnim miejscu, a przede wszystkim chodzi o to jak “zrobić dobrze”  dla budżetu. I jak najbardziej zawsze się podpiszę, nawet pod ciężkimi dla społeczeństwa reformami, mając na względzie perspektywę długoterminową, to w tym wypadku to wszystko jest słabym żartem. 
   
  Mam jedynie nadzieję, iż niezależnie od wybranego wariantu, zostanie on na tyle przemyślany i dopracowany, że nikt nie będzie go ruszał za kolejne parę lat ponieważ to właśnie destabilizuje cały system i dodatkowo dezorientuje społeczeństwo.

 2. Cześć! Bardzo lubię czytać Twoje komentarze makro.
  Myślę, że OFE zasługują na racjonlizację. Obecny układ, w którym muszą one trzymać większość środków w obligacjach SP jest bez sensowny. Równie dobrze może to leżeć wirtualnie zapisane w ZUS i obciążać przyszłe konto polaków – przynajmniej mamy jasność co to za pieniądze i kto za nie odpowiada. Moim zdaniem mała wiedza ekonomiczna polaków to jedno. Drugie, to ciągła dezinformacja, mydlenie oczu i mieszanie w głowach. Okazuje się, że teraz będzie trzeba złożyć kolejną deklarację – pozostania w OFE – a jeśli już to zrobisz, to za karę Twoja składka emerytalna wzrośnie. W takim razie mamy filary II + III, bo to ten III był dodatkowo oskładkowany. Zresztą nie zdziwię się, jeśli pan Czarodziej Rostowski postanowi przy tych zmianach przemycić wzrost składki emerytalnej… by żyło się lepiej czywiście!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj