Naga MarketsZacznijmy niestandardowo, od jednego z największych amerykańskich hedge fundów – SAC Capital Advisors, który zarządza aktywami o wartości prawie 15 miliardów. SAC od paru godzin znajduję się w centrum zainteresowania całego finansowego świata a to przez organy ścigania, które postawiły zarzuty insider tradingu pracownikom funduszu.

Insider trading oznacza wykorzystywanie poufnych informacji w handlu. Przykładowo, spółka publiczna (notowana na giełdzie) ma obowiązek informować o ważnych dla spółki wydarzeniach i wynikach poprzez ustalone źródła, zwyczajowo za pomocą komunikatów. Sytuacja, w której ktoś zdobywa ów informację w inny sposób, przed ich publikacją, np od pracownika spółki a następnie wykorzystuje je w celu osiągnięcia korzyści majątkowych nazywa się insider tradingiem i jest czynem karalnym.

Traderzy SAC dokonywali takich transakcji między innymi na papierach Suna, Della czy Microsoftu. Jeden z pracowników, Richard Lee który przyznał się już do winy, kupił papiery 3Com Corp parę minut przed tym jak ogłoszono przejęcie przez HP. Jak się okazuje, według SEC (komisja papierów wartościowych i giełd) Lee dostał taką informację od swojego znajomego, który w tamtym czasie był konsultantem 3Com Corp w Pekinie.

Kilku pracowników przyznało się już do winy a kolejnych zarzutów można się w dalszym ciągu spodziewać. Podobno dochodzenie zaczęło się już w 2008 bądź 2010 roku, więc materiałów na pewno jest dużo. Biorąc pod uwagę, iż SAC specjalizował się w inwestowaniu, w oparciu o zbieranie i analizowanie jak najszerszych informacji na temat danych walorów oraz patrząc ilu członków usłyszało zarzuty, zasadnym wydaje się stwierdzenie, iż jest mało prawdopodobne aby działo się to bez wiedzy zarządu.

A co wydarzyło się w czwartek w kwestii odczytów?

Dla euro najważniejszy miał być odczyt sentymentu IFO dla Niemiec, który wzrósł do 106,2 punktów, jednak został on zagłuszony przez podaż pieniądza M3 w strefie euro, która spadła z 2,9% do 2,3%. Po wytłumaczenie czym są agregaty pieniężne odsyłam do wujka google, a szczegółowe dane dla Polski można zobaczyć na stronie NBP: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/pieniezna_i_bankowa/m3.html.

M3 Update June

Dopóki ilość udzielanych kredytów dla sektora prywatnego spada, a taką sytuacje mamy od 2011 roku, nie ma mowy o wyjściu z recesji. Podczas gdy podaż pieniądza się zmniejsza wraz z liczbą kredytów, żadne dane na temat sentymentu czy PMI nic nie pomogą. Ekspansja kredytowa jest bardzo dobrym wskaźnikiem stanu gospodarki, a sytuacja jaką przedstawia powyższa grafika, nie nastraja pozytywnie.

Wieczorna fala wyprzedaży amerykańskiego dolara, która obecnie ma miejsce, została wywołana pogłoskami iż FOMC w przyszłotygodniowym oświadczeniu ma podtrzymać skup aktywów na obecnym poziomie a członkowie FED rozważają możliwość zmiany instrukcji wyprzedzających (forward guidance) co należy czytać jako przesunięcie decyzji o wygaszaniu na grudzień, o czym pisałem ostatnio. Mówi się, iż cel jakim jest stopa bezrobocia na poziomie 6,5% został ustawiony na zbyt optymistycznym poziomie i FED może zmienić docelowy poziom przy jakim rozpocznie wycofywanie się z QE.

Na piątek nie ma zaplanowanych żadnych istotnych danych poza inflacją konsumencką z Japonii o 1:30.

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here