Naga Markets

Z racji braku ważnych odczytów makroekonomicznych, “atrakcji” postanowił dostarczyć dziś warszawski parkiet.

Komentarz dzienny makro - 24/25 czerwacaWykres przedstawia intradayowe notowania kontraktu na WIG20. Myślę, że każdemu rzuca się w oczy przerwa w wykresie między godziną 12 a 13. Przyczyną tego stanu rzeczy była awaria systemu GPW a dokładnie modułu odpowiedzialnego za obliczanie wartości indeksu. O godzinie 12:02 dowiedzieliśmy się, iż od rana indeksy były źle obliczane i nastąpiło wyłączenie WIG20, WIG, WIG-Poland, WIG20TR, WIG20short, WIG20lev, WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-deweloperzy, WIG-informatyka i WIG-spożywczy do godziny 12:45. Kontrakty na WIG20 uruchomiono ponownie o 13:00.

O przyczynach ów awarii dowiemy się zapewne niedługo gdyż rzecznik KNF poinformował, iż “GPW jest podmiotem nadzorowanym i KNF wyjaśnia tę sytuację w trybie nadzorczym”. Na pierwszy rzut oka, awaria może wynikać albo ze zwykłego błędu technicznego lub jest to wynikiem piątkowych zmian w indeksach, które nastąpiły. Cytując komunikat GPW po sesji 21 czerwca:

W indeksie WIG20 spółka BORYSZEW zostanie zastąpiona przez BZWBK. Indeks spółek średnich mWIG40 opuszczą: KOGENERA i NEWWORLDR, a jego nowymi uczestnikami zostaną: BORYSZEW i KRUK. W indeksie sWIG80 w miejsce: COALENERG, FON, KRUK i MOSTALWAR wejdą: KOGENERA, LUBAWA, MAGELLAN i PHN. Do indeksu WIG-Plus zostaną dodane następujące spółki: CCENERGY, ENAP, FON, MABION, MAKARONPL, SOLAR i TALEX, zaś indeks opuszczą: AVIASG, CCENERGY, COMPLEX, ENERGOINS, KANIA, MEXPOLSKA, RONSON, ULMA.
Do indeksu WIG zostały wprowadzone wszystkie spółki z Głównego Rynku, z wyjątkiem spółek znajdujących się w szczególnej sytuacji rynkowej (np. bankructwo, upadłość, kwalifikacja do segmentów MINUS5 i LISTA ALERTÓW oraz do Strefy Niższej Płynności).

Jeśli tylko poznamy odpowiedź na pytanie o źródło awarii, na pewno dowiecie się o tym czytając codzienne komentarze.

Z odczytów, ważne było dzisiaj tylko IFO z Niemiec czyli wskaźnik nastrojów wśród przedsiębiorców, jednak wypadając minimalnie lepiej od poprzedniego odczytu, jednocześnie poniżej oczekiwać, nie miał on przełożenia na notowania euro.

We wtorek, zaplanowana jest zdecydowana większa ilość odczytów jednak nie ma żadnych niezwykle ważnych danych. Ciekawą pozycją w kalendarzu jest przesłuchanie przewodniczącego Banku Centralnego Anglii oraz kilku członków MPC przed parlamentarną komisją na temat prognoz gospodarczych oraz inflacji.

Z punktu widzenia amerykańskiego dolara, który po zeszłotygodniowym oświadczeniu FOMC wykazał wielką zmienność ważne są wszystkie odczyty, gdyż jakakolwiek poprawa w każdym sektorze będzie rozważana jako potwierdzenie tezy, iż we wrześniu FED ogłosi wygaszanie programu QE co przełoży się na umocnienie dolara.

Kalendarz na wtorek:

Opracowanie własne

Szymon Nowak (1do1)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here