Naga MarketsPierwszy poniedziałek od bardzo dawna, który przyniósł za sobą sporą ilość danych. O czym mowa? O danych PMI czyli wskaźniku menedżerów logistyki, a mówiąc dokładniej mówiącym o nastrojach wśród managerów ds. zakupów w firmach.

W nocy poznaliśmy PMI dla produkcji z Chin, który okazał się nieznacznie lepszy od prognoz i wyniósł 51,2 punkty wobec oczekiwań na poziomie 50,9 punktów. Chociaż składowe wskaźnika widoczne na poniższym zrzucie, są praktycznie lepsze w każdym z podpunktów, w obecnej sytuacji Chin wydaje mi się to drugoplanowe. Po kryzysie na rynku pożyczek międzybankowych w czerwcu bieżącego roku (m.in o tym we wpisie z 20 czerwca – >tutaj<), który pokazał światu jak na prawdę wyglądał rozwój Chin na przestrzeni lat, wydaje mi się iż krótkoterminowa poprawa nie powinna przesłonić największej delewaryzacji w historii. Skutki jakie są związane z przemianą chińskiej gospodarki ze sterowanej odgórnie, opartą o ekspansję kredytową na niewyobrażalną skalę na gospodarkę rynkową (bądźmy szczerzy – quasi-rynkową) pociągnie za sobą duże spowolnienie.

Zbiorowy wskaźnik dla strefy euro wzrósł do poziomu najwyższego od 27 tygodni. Motorem wzrostów jest aktywność w sektorze nowych przedsiębiorstw oraz ilość nowych zamówień, która rośnie w najszybszym tempie od 2011 roku.

Najsilniejszym krajem pod względem rozwoju są, co nie powinno dziwić, Niemcy. Druga najważniejsza gospodarka, czyli Francja pozostaje kolejny miesiąc z rzędu w tyle nie tylko za liderem lecz również za peryferiami strefy euro.

Popołudnie przyniosło zeznania Mario Draghiego przed komisją ds. ekonomii i polityki monetarnej, które trwały ponad kilka godzin. Najważniejsze kwestie wypowiedziane przez Draghiego to:

  • szybsze od terminowych, spłaty LTRO przez banki sugerują, iż są one mniej zależne od ECB
  • ECB jest gotowe stworzyć kolejną wersję LTRO jeśli zajdzie taka potrzeba 
  • występuje brak popytu na kredyt ze strony małych i średnich przedsiębiorstw (SME)
  • OMT jest instrumentem polityki pieniężnej 
Czyli tak na prawdę nic nowego – kolejne potwierdzenie tego, iż hossa w Europie będzie się rozwijać długo i mozolnie.
Kalendarz na wtorek:


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here