Naga Markets

Od dzisiaj będę posługiwał się pojęciem rynkowych schizofreników, w szeregach których od środy na czele stawiam Bena Bernanke. Natomiast po dzisiejszym poranku zaszczytne drugie miejsce należy się dla Japonii a dokładniej dla prezesa BOJ, Haruhiko Kurody oraz premiera Japonii Shinzo Abe’a . Cóż takiego powiedzieli obaj Panowie, że zasłużyli na miejsce obok Bena Bernanke?

BOJ ustami Kurody oświadczył, iż skupi z rynku Japoński dług o wartości 300 miliardów i okresie zapadalności powyżej 10 lat oraz 600 miliardów z okresem zapadalności między 5 a 10 lat. Po czym premier Abe powiedział, iż BOJ nie kupuje bezpośrednio rządowego długu. Logika umarła.Połączenie wypowiedzi Bernanke i Kurody dla Japońskiego indeksu Nikkei 225 zaowocowały w spadek o prawie 2000 punktów oraz najwyższe rentowności dziesięciolatek w tym roku. Oficjalnie zwraca się uwagę na to, iż Kuroda ma problem z komunikacją z rynkami i swoimi wypowiedziami wywołuje gwałtowne ale nie zamierzone ruchy, które ciężko jest prognozować. Sam Kuroda oświadczył, iż będzie zacieśniał kontakt z rynkami aby unormować tą relację.

W ciągu dzisiejszego dnia poznamy jeszcze bardzo ważny odczyt IFO z Niemiec mówiący o nastrojach wśród przedsiębiorców. Następnie swoje wystąpienie na konferencji w Paryżu będzie miał przewodniczący Bundesbanku Jens Weidmann. Z kolei na naszym polskim rynku najważniejszy dzisiaj będzie odczyt sprzedaży detalicznej, który będzie rozpatrywany pod kątem potwierdzenia bądź negacji scenariusza mówiącego, iż minęliśmy już dołek spowolnienia gospodarczego.

Kalendarz na piątek:

10:00 EUR – IFO z Niemiec

10:00 PLN – Sprzedaż detaliczna

12:00 EUR – Wystąpienie Weidmanna

AVA Trade

14:30 USD – Zamówienia towarów u producentów

Szymon Nowak (1do1)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 23/24 maja
Następny artykułIchimoku – otwarta nowa pozycja: short CAD/JPY
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here