Naga Markets

Ostatnio dzień bez niespodziewanej wiadomości byłbym niemałym zaskoczeniem.Dla osób, które widzą to po raz pierwszy, uspokajam iż naprawdę ów zamachu nie było a wszystko to jest wynikiem zhackowanego konta AP. Reakcja na SP500 i na parach z USD była ogromna i pokazuje jak konflikty zbrojne mogą wpłynąć na giełdy. W ciągu dwóch minut indeks SP500 spadł  o ponad 1500 punktów aby po chwili wrócić do poprzedniego stanu. Chociaż nie jestem fanem spiskowych teorii, pytanie nasuwa się samo – czy wpis nie był tylko głupim dowcipem a miał właśnie doprowadzić do spadku notowań ? Na pewno SEC (odpowiednik naszego KNF) już bada tą sytuację i najprawdopodobniej w najbliższych dniach możemy się spodziewać wielu komentarzy i analiz transakcji przeprowadzonych w owych 3 minutach. Ciekawie również to wygląda w kontekście wczorajszego “Google Flash Crash” czyli spadku notowań z 796$ do 775$ zaledwie w ciągu 3/4 sekundy(!). Jednakże w tym wypadku ilość transakcji wskazywałaby na zapętlenie się robotów ponieważ czas był zdecydowanie zbyt krótki aby człowiek mógł wykonać tyle ruchów. Tak czy inaczej, o tych dwóch sprawach na pewno usłyszymy jeszcze nie raz.

Z zapowiedzianych wiadomości, zgodnie z moimi prognozami, odczyty wskaźników PMI okazały się być poniżej oczekiwań. Zarówno wskaźnik tworzony przez HSBC dla Chin który wyniósł 50,5 (51,4 oczekiwane) jak i najważniejszy dla strefy euro odczyt dla Niemiec na poziomie 47,9 względem oczekiwanych 49,0 punktów. Przypominam, iż umownie granica 50 punktów dzieli recesję od rozwoju. Podczas gdy ciężko mówić o recesji przy PKB na poziomie 7,7% (kwartał do kwartału z zeszłego roku) jak to w przypadku Chin, to dla Niemiec i strefy euro jest to ważna informacja. Wspólna waluta po tej informacji straciła około 100 pipsów względem amerykańskiego dolara. Dalsze osłabianie się wspólnej waluty można rozumieć jako dyskontowanie cięcia stóp procentowych przez ecb na jednym z najbliższych posiedzeń. Jeżeli jutrzejszy odczyt wskaźnika IFO potwierdzi dane PMI, taki scenariusz stanie się scenariuszem bazowym, który będzie w cenach.

Warto jutro zwrócić również uwagę na aukcję włoskich dziesięciolatek co będzie pierwszym testem wiarygodności “nowej” sceny politycznej. Jednak jak już niejednokrotnie wspominałem, aktualnie inwestorzy zdają się nie przejmować obecną sytuacją.

Kalendarz na jutro:

3:30 AUD – CPI

10:00 EUR – IFO

AVA Trade

22:15 CAD – wystąpienie prezesa BOC

Szymon Nowak (1do1)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 23/24 kwietnia
Następny artykułForex – przegląd poranny rynków walutowych 24 kwietnia 2013
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here