ECB nie zaskoczyło i zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem postanowiło dokonać cięcia stopy podstawowej o 25 punktów bazowych pozostawiając stopę depozytową na dotychczasowym poziomie 0%. Zgodnie z tym o czym pisałem w tym tygodniu rynek zareagował inaczej niż mógłby się tego spodziewać świeżo upieczony ekonomista nieznający realiów rynków walutowych. W teorii niższa stopa procentowa powinna oznaczać automatycznie słabszą walutę jednak należy pamiętać o tym, iż taki scenariusz był już dyskontowany od dłuższego czasu i taka właśnie decyzja miała swoje odzwierciedlenie w cenie. Spójrzmy jak wyglądało to na notowaniach EURUSD.







W pierwszej chwili reakcja była zgodna z teorią i euro osłabiło się. Nie trwało to jednak dłużej niż minutę po czym notowania wystrzeliły w górę. Było to związane z tym, iż rynek oczekiwał czegoś więcej niż cięcia podstawowej stopy o 25 punktów bazowej i w reakcji na ten zawód, euro się umocniło. Kolejne 30 minut odbijania się od każdej strony to oczekiwanie na konferencję ECB w której inwestorzy szukali wyjaśnienia ów decyzji i mieli nadzieję co do podjęcia niestandardowych kroków. Brak jednoznacznych wypowiedzi powodował, iż notowania wciąż nie ruszyły w jednym kierunku do czasu aż Mario Draghi powiedział, że ECB jest technicznie przygotowane do wprowadzenia negatywnej (ujemnej) stopy depozytowej i pozostaje na to otwarty. Negatywna stopa depozytowa oznacza to, iż banki musiałyby płacić za złożenie depozytu w ECB.

W Polsce po raz kolejny rozczarował odczyt wskaźnika PMI, który wyniósł 46,9 punktów wobec oczekiwanych 47,8. Przypominam, iż wskaźnik PMI jest tak zbudowany aby poziom 50 punktów rozgraniczał rozwój od recesji. W chwili obecnej znajdujemy się poniżej tego poziomu i jednocześnie jest to najniższy odczyt od 4 lat.

Piątek może się okazać równie ciekawy za sprawą tak zwanych Payrollsów czyli zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA za zeszły miesiąc. Każdy kto jest aktywnym uczestnikiem rynku FOREX wie, iż są to jedne z najważniejszych danych dotyczących amerykańskiego dolara i potrafią bardzo mocno wstrząsnąć jego notowaniami. Piątkowy odczyt jest tym bardziej interesujący biorąc pod uwagę fakt, iż ostatnio różnica między odczytem a prognozą była ogromna i wyniosła kolejno 88 tysięcy do 198 tysięcy. Prognoza za ostatni miesiąc wynosi 146 tysięcy.

Dalsza część artykułu pod filmem




Kalendarium na piątek:

3:30 AUD – PPI kw/kw – inflacja producencka

10:30 GBP – PMI dla sektora usług z UK

14:30 USD – Non-farm Employment Change (tzw. payrollsy) oraz stopa bezrobocia

16:00 USD – ISM (odpowiednik PMI) dla sektorów nieprodukcyjnych

Szymon Nowak (1do1)



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj