whitebit

Dzisiejszy dzień chociaż bardzo ciekawy z punktu widzenia notowań wielu par walutowych, nie przyniósł ciekawych odczytów ani wydarzeń makroekonomicznych. Najważniejszym punktem dnia była decyzja RBA w sprawie stóp procentowych w Australii, które pozostały zgodnie z oczekiwaniami na niezmienionym poziomie. O powodach tej decyzji można przeczytać we wpisie “RBA: 2.75% właściwy w najbliższym czasie”.

Jutrzejszy dzień zapowiada się natomiast o wiele ciekawiej i rozpoczyna trzy dni kluczowych danych i decyzji. Z punktu polskiego punktu widzenia, bardzo ciekawie zapowiada się decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, które obecnie są już na najniższych poziomach w historii, natomiast jutro prognozowane jest kolejne cięcie o 25 punktów bazowych.Stopy procentowe

Sprawa jest o tyle ciekawa, iż płyną odmienne przesłanki co do możliwej decyzji. Z jednej strony mamy bardzo niską inflację, słabe perspektywy wzrostu a jednak z drugiej strony coraz lepsze wskaźniki PMI, Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunkturę oraz stwierdzenie Marka Belki po ostatnim posiedzeniu, iż cykl obniżek dobiegł już końca.

Obniżka oznacza pomoc gospodarce, w postaci tańszego dostępu do kapitału co w teorii stymuluje działalność inwestycyjną przedsiębiorstw. Dla kredytobiorców oznacza to niższy WIBOR, o który indeksowane są raty kredytów, które byłby niższe. Dla GPW oznacza to dodatkowe paliwo dla wzrostów, natomiast dla złotówki osłabienie.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Środa to również wiele istotnych odczytów ze świata, z najważniejszym ADP na czele. ADP jest przedsmakiem piątkowych payrollsów czyli zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. W odróżnieniu od payrollsów, które to są podawane przez państwowy urząd statystyczny, dane ADP pochodzą z prywatnego źródła – Instytutu Badań ADP przy współpracy z Moody’s Analytics. Dają one przede wszystkim obraz tego jak będzie wyglądał piątkowy odczyt gdyż to on, mimo wszystko pozostaje najważniejszy dla rynków.

 ADP

Prognozuje się, iż w czerwcu zatrudnienie wzrosło o 161 tysięcy co oczywiście ma związek z czynnikiem sezonowym. Naturalnie im większa wartość odczytu, tym lepiej dla USD oraz amerykańskich indeksów.

Wśród ważnych danych znajduję się również kolejna porcja danych PMI oraz odczyt sprzedaży detalicznej z Australii.

Zapraszam również do zapoznania się z dzisiejszym artykułem na temat CDSów: “CDS jako wskaźnik zagrożenia bankructwem“.

Kalendarz na środę:

Kalendarz makroekonomiczny
Opracowanie własne

 

Szymon Nowak (1do1)Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj