Naga MarketsPodczas gdy u nas dzień dobiega końca, w Stanach Zjednoczonych inwestorzy mają mały giełdowy “kryzys”. Mianowicie NASDAQ dzisiaj przez trzy godziny nie dostarczał kwotowań ze względu na usterkę w jednym z elementów systemu UTP.

Podczas gdy za oceanem wszystko wraca do normy, jestem ciekaw czy przedstawicie polskiej giełdy martwią się w tym momencie co by się stało gdyby taka usterka pojawiła się u nas. Przypomnę, iż GPW również korzysta z systemu UTP od tego roku, który właśnie zakupiła od NASDAQ. Obyśmy nie musieli przekonywać się na własnej skórze.

Co dzisiaj wydarzyło się na rynku?

Ostatniej nocy poznaliśmy dane PMI dla przemysłu z Chin, publikowane przez HSBC, które uznaje się za bardziej wiarygodne od oficjalnych co przekłada się na ich wzmożone znaczenie na rynku. Odczyt zaskoczył bardzo pozytywnie i niespodziewanie wzrósł ponad 50 punktów wynosząc 50,1 wobec oczekiwań na poziomie 48,3. Lepszy odczyt wskaźnika spowodowany jest wyższą ilością nowych zamówień jak i ich wielkością w połączeniu z rosnącymi cenami sprzedaży.

Również odczyty z Unii Europejskiej okazały się bardzo dobre poza tymi z Francji gdzie wskaźniki powróciły poniżej poziomu 50 punktów oddzielającego rozwój od recesji. Natomiast odczyty z Niemiec zarówno dla przemysłu jak i usług potwierdziły poprawę pokonując oczekiwania kolejno na poziomie 51,1 oraz 51,7 wynosząc 52,0 oraz 52,4. Zbiorczy wskaźnik dla strefy euro dla przemysłu potwierdził powrót na stronę rozwoju, drugi miesiąc z rzędu będąc ponad poziomiem 50 punktów, wynosząc 51,3. Znamienne jest, iż po raz pierwszy od ponad półtora roku wskaźnik dla usług również pokonał barierę i wyniósł 51 punktów co jest dobrym prognostykiem dla całej Unii Europejskiej.

Najważniejszym odczytem dnia była oczywiście ilość złożonych wniosków o bezrobocie za zeszły tydzień w Stanach Zjednoczonych (Unemployment Claims). Odczyt wskazał na 336 tysięcy wniosków choć oczekiwano 7 tysięcy mniej. Mimo odczytu gorszego od prognoz, czterotygodniowa średnia dla Unemployment Claims jest na najniższym poziomie od 2007 roku. A jak wiadomo, dobre dane z rynku pracy = taper on czyli wygaszanie QE3. Jednak wciąż podtrzymuję swój scenariusz, iż nie zdarzy to się już we wrześniu.

Zapraszam do dyskusji na naszym forum: https://forum.comparic.pl/viewtopic.php?f=10&t=2166

Kalendarz na piątek:

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here