Naga Markets

Jeżeli ktoś czekał na dużą zmienność na parach z jenem podczas konferencji BOJ to mógł się poczuć trochę zawiedzionym gdyż zarówno oświadczenie jak i konferencja minęła w umiarkowanym tonie podtrzymującym dotychczasowe działania prowadzące do wywołania 2% inflacji w ciągu 2 lat poprzez program skupu aktywów.

Nie zawiódł jednak Ben Bernanke, którego wypowiedzi można nazwać grą w ping-ponga z rynkiem. Bernanke mówi negatywnie, wszystko spada, zmienia ton, gwałtowne wzrosty. Po wzrostach wolumenu widać, iż swój udział w tym szaleństwie mają również HFT (trading algorytmiczny o wysokiej częstotliwości). Algorytmy analizujące wypowiedzi pod kontem konkretnych zwrotów, które mają przełożenie na sentyment rynkowy nie są już nowością i widać ich coraz większy udział w takich wydarzeniach.

Dzisiejszy nagły wzrost (ustosunkuję się do EURUSD ale schemat był taki sam na innych parach czy na złocie) został wywołany oświadczeniem, iż FED dalej będzie drukować pieniądz bo jest to najlepsza możliwa polityka prowadząca do polepszenia sytuacji gospodarczej. Giełdy się ucieszyły z obietnicy darmowego pieniądza więc wystrzeliły do góry, USD się osłabił a rentowności 10latek spadły. To wszystko po to aby parę minut później Bernanke oznajmił, iż obawia się że wzrasta możliwość pojawienia się bańki spekulacyjnej na co SP gwałtownie spadło, USD się umocniło a rentowności 10latek wzrosły. Gdzieś w tym całym szaleństwie teoria mówiąca o giełdzie jako najlepszym “sposobie” wyceny aktywów wydaje się trochę śmieszna …

Podsumowując podczas dzisiejszego przemówienia Ben Bernanke, tak jak inni członkowie FED podczas ostatnich tygodni, nie potwierdził ani nie zaprzeczył niczemu. W skrócie najważniejsze kwestie wyglądają tak:

  • FED może zmniejszyć albo zwiększyć skup aktywów,
  • FED zdaje sobie sprawę z możliwego ryzyka oraz kosztów związanych z przedłużaniem programu skupu aktywów,
  • FED będzie kontynuował skup do póki sytuacja na rynku pracy się nie poprawi,
  • FED będzie na bieżąco oceniał czy zmienić poziom programu,
  • łagodna polityka monetarna daje wymierne korzyści,
  • oczekiwania inflacyjne w długim okresie pozostają stabilne,
  • słabsze tempo wzrostu gospodarczego można wyjaśnić różnymi czynnikami (to jest moje ulubione stwierdzenie z całej konferencji :)).
Kalendarz na czwartek:

3:45 CNY – wskaźnik PMI dla produkcji publikowany przez HSBC
9:00 EUR – PMI z Francji dla produkcji oraz usług
9:30 EUR – PMI z Niemiec dla produkcji oraz usług
10:00 EUR – PMI z UE dla produkcji oraz usług
10:30 GBP – drugi odczyt PKB za pierwszy kwartał w UK
14:30 USD – wnioski o bezrobocie
15:00 USD – PMI dla produkcji
16:00 USD – sprzedaż nowych domów
21:30 EUR – wystąpienie Mario Draghiego

Szymon Nowak (1do1)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

BossaConotoxia
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 22/23 maja
Następny artykułForex – opcje wygasające 23 maja 2013
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here