Naga MarketsWyjątkowo w porównaniu do ostatnich dni, dziś rynek nie zaskoczył żadnymi niespodziewanymi wydarzeniami z zakresu makroekonomicznego. Niemniej jednak miało dziś miejsce ciekawe zdarzenie na amerykańskiej giełdzie, które jeszcze niedawno byłoby szeroko komentowane w mediach finansowych, natomiast dzisiaj poza portalami z USA, niewielu komentatorów zwróciło na to uwagę. Czy wiecie jakie wydarzenie miało dziś miejsce ? Podpowiem, iż chodzi o akcję jednego z technologicznych gigantów.

Jak wyjaśniałem w zeszłotygodniowych analizach, włoskie obligacje mają w cenach obecne zamieszanie po wyborach prezydenckich. Nie minął nawet tydzień a ponownie wybrany prezydent (Napolitano) zdążył zagrozić swoją rezygnacją jeśli parlament nie dojdzie do porozumienia. Inwestorzy nie przejmują się obecnie tą sytuacją wyciągając ceny dziesięciolatek na poziom z przed wyborów parlamentarnych.

Dzień jutrzejszy, tak jak go określiłem w analizie tygodniowej(klik) będzie należał do wskaźników PMI dla krajów strefy EURO. W centrum uwagi przede wszystkim będą odczyty z Francji i z Niemiec. Jeżeli wskaźniki rozminął się z oczekiwaniami – obniżka stóp procentowych przez ECB stanie się bardzo prawdopodobna. Z drugiej strony mamy PMI dla Chin, które będzie bardzo uważnie obserwowane w związku z ostatnim znacząco gorszym od prognoz odczytem PKB na poziomie 7.7 (7.9 oczekiwane). Wskaźnik PMI jest o tyle ważny, iż uważa się go za wskaźnik wyprzedzający koniunkturę, co w porównaniu do PKB, które informuje o tym co już było, wskazuje to co może się wydarzyć. Słabsze Chiny to przede wszystkim również słabsza Australia, która bazuje na eksporcie do Chin. AUD jest więc główną walutą do obserwacji podczas tego odczytu.

 

3:45 CNY – PMI z Chin

9:00 EUR – PMI z Francji

9:30 EUR – PMI z Niemiec

10:00 EUR – PMI z UE (mniej ważny ponieważ jego odczyt można już przewidzieć na podstawie dwóch powyższych)

14:30 CAD – sprzedaż detaliczna

14:45 CAD – wystąpienie prezesa Banku Centralnego Kanady (BOC)

16:00 USD – sprzedaż domów na rynku pierwotnym

23:00 NZD – decyzja w sprawie stóp procentowych (obecnie 2,50%) oraz oświadczenie RBNZ. Razem z AUD (3,00%) są to dwie główne waluty, które są beneficjentami carry trade – relokacji zasobów z miejsc o tanim koszcie kapitału w miejsce o wysokiej stopie procentowej co pozwala zarabiać na punktach swapowych.

 

Jeszcze raz zapraszam do zapoznania się z analizą na cały tydzień

https://comparic.pl/listings/komentarz-tygodniowy-makro-22-26-04/

oraz tygodniową analizą techniczną najciekawszych sytuacji na rynku FOREX

https://www.youtube.com/watch?v=6OVf9gz6rOM

 

Szymon Nowak (1do1)

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here