Naga MarketsWprowadzenie do dzisiejszego wpisu nie jest potrzebne gdyż wiadomo, iż bohater był tylko jeden i były nimi protokoły z posiedzenia FOMC. Co przyniosły?

Nic nadzwyczajnego a wręcz były zgodne z oczekiwaniami (moimi). Główne podpunkty wynikające z protokołów umieścił Marcin Nowogórski we wpisie “Nic nowego w protokołach FOMC”:

– rozpoczęcie zwijania „później w tym roku”,

– polityka monetarna powinna być „dopasowywana” ,

– część członków ma wątpliwości co do trwałości ożywienia gospodarczego,

– bezrobocie wciąż podwyższone, inflacja wciąż poniżej celu,

– niektórzy członkowie dyskutowali nad obniżeniem docelowej wartości bezrobocia dla ultra-niskich stóp procentowych (obecnie 6,5%),

– zakończenie zwijania wciąż planowane na połowę 2014 roku.

EURUSD

ZŁOTO

10letnie obligacje (USA)

SP500 e-mini

Skąd więc te osłabienie dolara skoro zbliża się zwijanie QE? Odpowiedź to Jon Hilsenrath. Jeżeli czytanie codziennie komentarze makro to powinniście pamiętać to nazwisko gdyż przewinęło się ono już w moich wpisach. Hilsenrath jest dziennikarzem The Wall Street Journal i jest uznawany za nieoficjalnego rzecznika FEDu, co już raz udowodnił mówiąc o wygaszaniu QE kiedy jeszcze tego tematu nie było na wokandzie. Dzisiaj zrobił to ponownie. Na swoim blogu umieścił całkiem obszerną analizę protokołów z wnioskami już po ….. 4 minutach od publikacji. Szybko czyta i pisze? Z pewnością.

Główne podpunkty jego wpisu:

  • członkowie FED są bardziej zaniepokojeni o krótkoterminowy stan gospodarki ale zostają przy swoim (zwijanie QE)
  • w drugiej połowie 2013 roku spodziewane jest przyspieszenie PKB
  • członkowie FED nie są pewni co do poprawy na rynku pracy
  • część członków stwierdziła, iż potrzeba poczekać na kolejne oznaki poprawy przed rozpoczęciem wygaszania QE 
Reszta jest podobna do wniosków z samych protokołów. Artykuł Hilsenratha dostępny jest tutaj. Jednakże te powyżej wymienione podpunkty dodają wątpliwości co do niby jednoznacznych protokołów. Jak dla mnie wpisuję się w to co po raz kolejny powtórzę – decyzja o zwijaniu zapadła ale to nie będzie jeszcze wrzesień a FED kombinuje teraz jak to zrobić aby rynek nie wpadł w panikę jeżeli za miesiąc dowie się, iż oczekiwane przez większość wygaszanie będzie musiało jeszcze poczekać. Oczywiście może się zdarzyć i tak, że jednak FED podejmie tę decyzję we wrześniu jednak na ten moment według mnie wciąż to jest mniej prawdopodobne.

Jutro poznamy natomiast bardzo dużo danych, zaczynając od odczytu PMI z Chin publikowanego przez HSBC czyli danych bardziej wiarygodnych od oficjalnych. Oczywiście największy wpływ odczyt będzie miał na australijskiego dolara. Następnie do południa poznamy serię PMI z sektora usług jak i przemysłu z Francji, Niemiec oraz całej strefy euro. O 14:30 standardowo w czwartek poznamy także ilość wniosków o bezrobocie ze Stanów Zjednoczonych (Unemployment Claims) czyli jedne z najważniejszych danych obecnie na świecie. Z polski natomiast poznamy protokoły z posiedzenia RPP.

Kalendarz na czwartek:

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here