Naga MarketsKażdego dnia, po spędzeniu wielu godzin na obserwacji rynku jak i notowań, siadając do napisania komentarza makro, zawsze mam już w głowie zamysł jakie tematy w komentarzu tym poruszę. Jednak zdarzają się takie wieczory jak dziś, że zabieram się za pisanie a tu nagle znienacka dostaję informację, iż Rostowski (Minister Finansów) podał się do dymisji aby po chwili pojawiła się informacja, że to nie prawda. Ba! Nawet sam premier zdementował to na twitterze i to z ipada 🙂

Cała sprawa większego sensu nie ma aczkolwiek ciekawe z jakiego źródła ukazała się taka informacja i co miała na celu. Za pewne jutro scena polityczna będzie o tym gorąco debatować, na szczęście ja się do tego nie dołączam, poczekam na wynik tych sporów, jeżeli jakikolwiek będzie.

Jednakże wtorek przyniósł o wiele istotniejsze dane dla Polski. Mianowicie produkcja przemysłowa, o której pisałem wczoraj wzrosła r/r o ponad 6%! Jest to rewelacyjny odczyt i jeżeli podobna dynamika zostanie utrzymana w najbliższych miesiącach, można będzie się spodziewać lepszego od prognoz odczytu PKB za 3 kwartał. Aby taki scenariusz stał się faktem, potrzebna jeszcze jest również wspominana we wczorajszym komentarzu sprzedaż detaliczna, której odczyt poznamy w poniedziałek. Prognoza jest na poziomie 3,1% r/r. Czy znowu zostaniemy zaskoczeni?

Sprawozdanie z posiedzenia RBA było zgodne z oczekiwaniami i nie przyniosło nic nowego. RBA jest gotowe dokonać dalszej obniżki stóp procentowych jeżeli zajdzie taka potrzeba, której w obecnej sytuacji nie ma. Osłabianie się australijskiego dolara jest naturalną konsekwencją takiego stanowiska i RBA uwzględnia to w swoich analizach. Czyli wszystko tak jak pisałem wczoraj w komentarzu. 

Jutro (środa) ma swoje miejsce najważniejsze wydarzenie tego tygodnia czyli stenogramy z ostatniego posiedzenia FOMC. Oczywiście głównym aspektem nieprzerwanie jest kwestia wygaszania programu QE3. Większość analityków spodziewa się zmniejszenia programu o 20 miliardów dolarów miesięcznie już we wrześniu. Ja w dalszym ciągu podtrzymuję, iż najprawdopodobniej będzie to dopiero grudzień. Najważniejszym aspektem jutrzejszej publikacji będą wskazówki co do tego czy FED przygotowuje się do takiej operacji. Jeżeli miałby być to wrzesień to logicznym zdaje się, iż omawiane byłby kwestie logistyczne. Z drugiej strony przewaga sformułowań mówiących o tym, że potrzeba więcej danych potwierdzających rozwój w realnej gospodarce, oznaczać będzie iż perspektywa wygaszania się odsuwa. 

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here