whitebit

Wtorek, choć owocny w ważne wydarzenia, minął jako dzień oczekiwania na środę czyli na decyzję i konferencję FOMC. Mimo tego zacznijmy po kolei czyli od podsumowania dnia.

Zaczynając od Polski, pozytywną informacją jest, iż rok do roku przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,3% wynosząc 3669,7 zł co jednak stanowi spadek o ponad 130 zł względem kwietnia. Zatrudnienie natomiast spadło o 0,9% r/r. Oczywiście dane z Polski obserwujemy pod kątem lipcowego posiedzenia RPP i decyzji w sprawie stóp procentowych ponieważ kolejne cięcie o 25 punktów bazowych jest coraz bardziej prawdopodobne. Warto odnotować dzisiejszą wypowiedź Hausnera (członka RPP), który zaznaczył iż zbliżamy się do momentu kiedy stopy będą adekwatne. Czyli albo sytuacja musiałaby się na tyle poprawić aby obecny poziom był optymalny albo czeka nas jeszcze jedna obniżka. Druga opcja wydaję się zdecydowanie bardziej prawdopodobna.Sprawozdanie z posiedzenia RBA spowodowało umiarkowaną wyprzedaż australijskiego dolara, nie niosąc jednak ze sobą żadnej nowej treści. Całość sprawozdania do przeczytania tutaj link.

Pozytywnym aspektem natomiast jest wzrost wskaźnika ZEW, zarówno dla Niemiec jak i całej UE. Wskazuje on na lekką poprawę sentymentu wśród przedsiębiorców. Instytut ZEW podsumowuje odczyt dla Niemiec jako szansę na przyspieszenie wzrostu w drugiej połowie 2013. Zaznacza jednak, iż wzrost mimo wszystko charakteryzować będzie się wolnym tempem.

Źródło: www.zew.de

Z dzisiejszych wypowiedzi decydentów można odnotować słowa Abe’a czyli premiera Japonii mówiące o tym, iż otrzymał on silne poparcie od G8 dla obecnej polityki pieniężnej. Po czym odmówił komentarza na temat zachowania Nikkei oraz Jena.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Środa to oczywiście już posiedzenie FOMC o godzinie 20:00 kiedy to poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych, oczekiwań oraz zostanie upublicznione stanowisko komisji. Pół godziny później czyli o 20:30 odbędzie się konferencja prasowa i to ona będzie najważniejszym wydarzeniem dnia. Jest to spowodowane faktem, iż zmian w stopach procentowych nie ma co się spodziewać a najważniejszy pozostaje fakt ewentualnego wycofywania się z QE. Z pewnością żadna decyzja nie zapadnie jutro jednakże każde napomnienie na temat możliwości wygaszania programu skupów aktywów w bliskiej przyszłości powinno spowodować umocnienie się dolara. W zależności od użytych słów przez Bena Bernanke, zależeć będzie reakcja na rynku. Największym zawodem byłby brak jakiegokolwiek jasnego stanowiska w tej sprawie.

Jednakże środa to także wystąpienia przewodniczących innych banków centralnych. Mianowicie o godzinie 18:40 będzie przemawiać Poloz czyli przewodniczący Banku Centralnego Kanady a o 22:00 King czyli przewodniczący Banku Centralnego Anglii.

Z Polski natomiast napłynął do nas dane na temat produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej czyli sektora, który zdecydowanie w ostatnim czasie był w kłopotach z których teraz próbuje się podnieść. Dla zobrazowania sytuacji – w kwietniu r/r produkcja budowlano-montażowa wyniosła -23,1%!.

Kalendarz na środę:

Szymon Nowak (1do1)Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj