whitebit

Nie sposób rozpocząć podsumowanie takiego dnia inaczej niż od wykresu.

Komentarz dzienny makro 19/20 czerwcaOczywiście odpowiedzialne za ten ruch jest FOMC, które pozostawiło główną stopę procentową na niezmienionym poziomie co było zgodne z oczekiwaniami. Jednak jak wspominałem we wczorajszym komentarzu, nie to było najważniejsze w dzisiejszym oświadczeniu a wskazania dotyczące wygaszania programu luzowania polityki monetarnej. Najważniejsze punkty sprawozdania:

  • FED podtrzymuje program skupowania obligacji z rynku o miesięcznej wartości 85 miliardów dolarów,

  • FED widzi, iż rynek pracy ulega poprawie,

    Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>    Dalsza część artykułu pod filmem
  • 15 z 19 decydentów FOMC, widzi pierwsze podwyżki stóp po 2014,

  • FED uznaje, iż do jesieni, ryzyko pogorszenia się sytuacji gospodarczej jest małe.

Na konferencji Ben Bernanke podkreślił, iż wygaszanie QE jest uwarunkowane poprawą sytuacji na rynku pracy, którą FED uzna za satysfakcjonującą gdy stopa bezrobocia spadnie poniżej 7%. Wskazał również, iż ów wycofywanie może się rozpocząć jeszcze przed końcem bieżącego roku co czyni wrześniowe posiedzenie FOMC jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku z punktu widzenia zapowiedzianych odczytów/konferencji. Moim zdaniem największym problemem dla FEDu jest teraz stworzenie racjonalnego planu wyjścia z QE. Wystarczy spojrzeć na powyższy wykres aby zobaczyć jaki ruch Bernanke wywołuje kilkoma słowami i pomyśleć co się stanie gdy przejdzie on do czynów. Myślę, iż również On jak i FED zdają sobie z tego sprawę i jest to ich bardzo duży problem. Kwestię stóp procentowych, Bernanke uzależnił od tego czy realne odczyty pokryją się z pozytywnymi prognozami. Jednakże większość oficjeli opowiada się za podwyżkami dopiero za dwa lata więc jest to kwestia drugorzędna względem QE. Spójrzmy na koniec jak wyglądają projekcje FED:

Komentarz dzienny makro 19/20 czerwca

Dolna granica “chmury” oznacza minimum prognoz, górna maksimum a środek jak nie ciężko się domyśleć oznacza średnią. Jak widać, nawet pesymistyczne prognozy są optymistyczne co tylko utwierdza w przekonaniu, iż jesień może okazać się wyjątkowo ciekawa z ekonomicznego punktu widzenia.

Czwartkowy kalendarz zawiera wiele ważnych pozycji więc duża zmienność zapoczątkowana dzisiejszym oświadczeniem, może mieć swój ciąg dalszy w dniu jutrzejszym. Przede wszystkim poznamy wiele odczytów PMI zarówno z Europy jak i ze świata. Dla euro najważniejsze jak zawsze pozostaną dane z Francji i Niemiec bo to one głównie rzutują na odczyt dla całej UE. Ważnym z punktu widzenia tak na prawdę wszystkich, jest odczyt z Chin. Szczególnie ważny z punktu widzenia australijskiego dolara, który jest silnie uzależniony od sytuacji w chińskiej gospodarce. Na pewno konferencja SNB po ogłoszeniu stawki LIBOR, która najprawdopodobniej pozostanie niezmieniona będzie miała wpływ na notowania CHF. Natomiast cotygodniowy odczyt ilości wniosków o bezrobocie będzie kluczem dla dalszych ruchów USD.

Kalendarz na czwartek:

Komentarz dzienny makro 19/20 czerwca
Opracowanie własne


Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj