Naga Markets

Drugi dzień przesłuchań Bena Bernanke dobiegł końca. Choć nie przyniósł on żadnych nowych ani ważnych słów, bez wątpienia usłyszeliśmy dzisiaj zdanie, które przejdzie jako cytat do historii.

“Nikt nie rozumie cen złota i ja również nie staram się ich zrozumieć.” – Ben BernankeCiekawe co na to hedge-fundy inwestujące w złoto :) Pomimo takich kwiatków i drobnych uszczypliwości, nie dowiedzieliśmy się niczego nowego.

Najważniejszym odczytem czwartku była ilość wniosków o bezrobocie złożonych w poprzednich tygodniu, w USA. Odczyt pozytywnie zaskoczył wynosząc 334 tyś wobec 344 tyś oczekiwanych i 358 tyś poprzednio. Standardowo w ostatnim czasie pisałbym o tym, iż po raz kolejny mamy tryb QE off czyli zwiększone szanse na wrześniowe wygaszanie programu. Ostatnie sprawozdanie z FOMC i wymijające odpowiedzi Bernanke skłaniają mnie jednak do zdania, iż kwestia ewentualnego wygaszania przesuwa się w czasie z września na grudzień.

Z ważnych wydarzeń należy zaznaczyć, iż dzisiaj ECB zmienił zasady przyjmowania zabezpieczeń tak aby ułatwić dostęp do pożyczek. Chodzi o zmianę tzw. haircutów. W zależności od ratingu danego papieru wartościowego, zmienia się jego wartość jako zabezpieczenia. Dla przykładu papier o ratingu AAA, będzie miał haircut 4% co oznacza, iż od jego rynkowej wartości zostanie odjęte 4% przy przyjmowaniu go jako zabezpieczenie pod pożyczkę. Jednak papier o ratingu BBB, jako mniej pewny będzie miał większy haircut, np. 10%. ECB zmienił haircut dla papierów z przedziału AAA do A- z 16% do 10% oraz dla przedziału od BBB+ do BBB- z 26% do 22%. Kategoria, której dotyczą te zmiany dotyczy ABS (asset-backed securities).

ECB annex

Czysto rynkowym wydarzeniem jest osiągnięcie przez Dow Jonesa jak i SP500 nowych szczytów wszech czasów. Aktualnie prognozowanie zasięgu możliwego ruchu jest według mnie turniejem w czarowaniu ze srebrnej kuli, w którym ten kto akurat trafi, będzie mówił przez następnych “x” lat, że przewidział szczyt. Ja się do tej gry nie włączam jednak komentarz do obecnej sytuacji dobrze przedstawia porównanie wykresu SP500 i oczekiwań co do dynamiki PKB.

SP vs GDP
Źródło: www.zerohedge.com

Giełda odzwierciedla stan gospodarki?

Piątek nie będzie obfitował w wiele odczytów. Tak na prawdę są głównie dwa – inflacja producencka z Niemiec oraz inflacja konsumencka z Kanady.

Kalendarz na piątek:

Kalendarz
Opracowanie własne

Szymon Nowak (1do1)Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj