Naga MarketsCiężko coś napisać dzień przed końcem świata.

Oczywiście, świat się nie skończy. Jednak narracja dla globalnych rynków finansowych będzie już całkowicie odmienna. Przynajmniej do kolejnego posiedzenia FED, chyba że w oświadczeniu poznamy jakiś konkretny kalendarz działań (raczej wątpię w to), inwestorzy będą grali inną melodię lecz wciąż pod batutą tego samego dyrygenta.

Emocje rosną a tysięczna analiza trafia do sieci. Dobrze, że już jutro się wyjaśni do czego będziemy tańczyć ponieważ osobiście męczy mnie już to podrygiwanie. Pytanie tylko czy zatańczymy rock’n’rolla czy jednak walca.

Ja opowiadam się od paru miesięcy za scenariuszem, iż FED nie wygasi QE3 tak szybko. Stąd odkąd konsensus rynkowy (aka mediana opinii analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg) wybrał zmniejszenie o 20 miliardów dolarów we wrześniu jako najbardziej prawdopodobną opcję, odpowiedziałem – bzdura! Teraz rynek przystopował swoje oczekiwania a analitycy poszli po rozum do głowy i prognozują 10 miliardów co jest już bardzo prawdopodobne. Z zaznaczeniem, iż będzie to 10 miliardów dolarów mniej w zakupach obligacji skarbowych (QE3 składa się z miesięcznych zakupów obligacji skarbowych na kwotę 45 miliardów oraz hipotecznych listów zastawnych (straszna nazwa, po ludzku są to mortgages backed securities, w skrócie MBS) na kwotę 40 miliardów dolarów). MBSów nie ruszą, na to za wcześnie.

Jeżeli tak się stanie jak analitycy prognozują obecnie, rynek zatańczy rock’n’rolla ale szybko się zmęczy i zacznie rozpracowywać przyszłość czyli dyskontować dalsze scenariusze. W takim wypadku kluczowa będzie konferencja po ogłoszeniu oświadczenia. Jeżeli wygaszanie będzie na poziomie 5 miliardów, rynek będzie rozczarowany gdyż taki poziom oznaczałby, iż FED tak na prawdę nic nie zmienił, tylko testuje rynek i jego zachowania. Odsunięcie decyzji w czasie i nie zrobienie niczego, pozwoli porządnie potańczyć w rytmach słabnącego dolara i rosnących indeksów.

A co jeżeli FED zdecyduję się na wygaszanie na poziomie 20 lub więcej miliardów dolarów? Choć mało prawdopodobne, z punktu widzenia krótkoterminowej spekulacji jest to równie ciekawy scenariusz co brak jakiegokolwiek działania, który głęboko poruszy rynek w odwrotnym kierunku. Oby więc zapadła któraś z tych dwóch decyzji. Bowiem kto woli walca od rock’n’rolla? 

Ostatni dzwonek na ubranie butów aka decyzja FED: środa, godzina 20:00.

Szymon Nowak (1do1)

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here