Naga MarketsI wszystko jasne – QE3 zostaje.

Czytelników moich codziennych komentarzy nie powinno to dziwić –  opowiadałem się za tym scenariuszem i tłumaczyłem jego podstawy przy wielu okazjach już od lipca. Także jestem w tej komfortowej sytuacji, że w przeciwieństwie do całej rzeszy analityków nie muszę szukać wytłumaczenia 🙂 Przypomnę, iż w lipcu konsensus rynkowy wskazywał na zwijanie o wartości 20 miliardów dolarów. Tak też i było miesiąc temu. Od początku września zrobiło się nagle 15, a tydzień temu pozostało już tylko 10 miliardów. Ci bardziej odważni pisali, że będzie tylko 5 miliardów ale zwijanie już jest przesądzone. A tu psikus.

Oczywiście i ja mogłem się mylić. Każdy się czasem myli i nic w tym dziwnego. Jednak w tym wypadku, można było to wywnioskować dużo wcześniej czytając między wierszami oraz starając się zrozumieć poszczególne dane i czynniki za nimi stojące a nie koncentrować się na samych cyferkach w kalendarzu co czyni niestety większość. Nie tylko analityków lecz także zwykłych dziennikarzy. Jest to powód dla którego od dawna nie czytam “polskiego internetu” poza wybranymi nawet nie serwisami a autorami. Niestety dzień w dzień widzę jak kolejny artykuł jest kopią innego, na podstawie danych nie są wyciągane wnioski, ich źródła nie są sprawdzane a przyczyny danego stanu rzeczy nie są istotne. No bo przecież skoro stopa bezrobocia spadła, to po co sprawdzić czy wzrosła ilość zatrudnionych czy spadła liczebność siły roboczej? Stopa spadła to spadła, a co tam. A skoro spadła to musi być dobrze więc napiszę, że sytuacja się poprawia i artykuł gotowy. Ech.

W ostatnich dniach kilkukrotnie nie mogłem wyjść z podziwu jak widzę gdy kolejni ludzie przesyłają newsy pochodzące z ASZdziennika (https://aszdziennik.wordpress.com/) czyli serwisu, który publikuje dla żartów ironiczne, zmyślone informacje. W ostatnich dwóch dniach furorę robi news “Profesorowie SGH stracili miliony uczelni na spekulacji cenami złota. “To nie nasza wina. Działaliśmy według podręcznika””. I przesyłają sobie to kolejne osoby śmiejąc się z SGH. Nawet jeden z dużych serwisów w ostatnich dniach powołał się na ASZdziennik. Jedyne co mi w takim momencie przychodzi do głowy to pytanie – jak żyć gdy naród głupi?

Więc po raz setny powtórzę swą radę – sięgajcie głębiej, zawsze.

A co z tym QE3?

FED będzie kontynuował skup aktywów do czasu gdy nie uzyska potwierdzenia z realnej gospodarki, iż sytuacja uległa poprawie a zacieśnianie polityki pieniężnej może zagrozić dynamice wzrostu. Członkowie FOMC pierwsze podwyżki stóp procentowych widzą w 2015 roku. W 2011 mówili tak o 2013 🙂 Prognozy na przyszłe lata zostały zrewidowane zgodnie z poniższą tabelą.

Jako, że całą sieć w tym momencie zalewają potoki słów na temat decyzji, podsumowanie będzie krótkie.

Dolar w dół w najbliższym czasie. Indeksy w górę. Złoto w górę. Obligacje w górę (rentowności w dół). Rynki rozwijające się powinny zobaczyć powrót części kapitału.

Tym co zarobili przybijam piątkę, tym co stracili radzę wyciągnąć wnioski na przyszłość i zastanowić się jak wykorzystać teraz posiadaną już wiedzę, a tym co przegapili okazję – nie przejmujcie się, okazja życia na giełdzie zdarza się praktycznie co tydzień.

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here