Naga Markets

Dzisiejszy dzień miał minąć bez bardziej znaczących wydarzeń jednak okazał się pełen niespodzianek. Pierwszym zaskoczeniem rano było pojawienie się informacji niejako jedna z agencji ratingowych planowałaby obniżenie Niemcom najwyższego ratingu AAA. Utrata AAA przez główny trzon całej Unii Europejskiej wpłynęłaby na postrzeganie wspólnej waluty, gdyż ostatnia bezpieczna przystań UE przestałaby istnieć. Na tę informacje niemiecki DAX zareagował paniczną wyprzedażą z poziomu 7740 do 7495 w niecałą godzinę.

Biorąc pod uwagę to, iż mimo braku potwierdzenia tej informacji przez żadną agencję, DAX wykazuje dalej słabość, która trwa od miesiąca kiedy to nie obroniono nowych szczytów, można wywnioskować dwa scenariusze:

1) inwestorzy dalej nakarmieni są strachem,

2) coś faktycznie jest na rzeczy i duzi gracze już o tym wiedzą.

Warto śledzić wydarzenia w ciągu następnych dni gdyż jest bardzo prawdopodobne, iż usłyszymy jeszcze jakieś “niezapowiedziane” informację po dniu dzisiejszym. My na pewno będziemy mieć rękę na pulsie i poinformujemy Was o ów wydarzeniach.

Parę godzin później zaskoczyć rynek postanowił były członek rady ECB Lorenzo Bini-Smaghi, który powiedział, iż Europejski Bank Centralny pod przywództwem Mario Draghiego będzie osłabiał Euro. Następnie swoje trzy grosze dodał Jens Weidmann, prezes Bundesbanku, który oświadczył, iż ECB może obniżyć stopy procentowe jeśli pojawią się niepokojące sygnały, przypominając o tym, że w dzisiejszych czasach wojen walutowych, ten kto obniża koszt pieniądza ostatni, przegrywa. Skutkiem tej wypowiedzi była gwałtowna wyprzedaż wspólnej waluty.

AVA Trade

 

Na co warto zwrócić jutro uwagę ?

  • Wybory prezydenckie we Włoszech. Obie izby parlamentu zbiorą się aby wybrać następce Giorgio Napolitano (głosuje tylko parlament, bez obywateli). Od wyniku tego głosowania i atmosfery w jakiej ono przebędzie zależą dalsze losy Włoch. Pokłada się duże nadzieje, że uda się skończyć impas trwający od lutowych wyborów parlamentarnych. Włoskie obligacje to coś na co warto zwrócić uwagę w końcówce tygodnia.

  • Aukcja hiszpańskich obligacji. Inwestorzy z miesiąca na miesiąc coraz bardziej ufają Hiszpanii co widać po spadających rentownościach. Na ostatniej aukcji sprzedano obligacje o rentowności 4,48 % ze stosunkiem popytu do podaży na poziomie 2,1.

Źródło: bloomberg.com

A także:

10:30 GPB – sprzedaż detaliczna m/m

14:30 USD – wnioski o bezrobocie za zeszły tydzień

16:00 USD – Fed Manufacturing Index z Filadelfii za zeszły miesiąc

Szymon Nowak (1do1)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 17/18 kwietnia
Następny artykułEgan-Jones obniża rating Niemiec z A+ do A, perspektywa negatywna
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here