Naga MarketsBieżący tydzień, od dawna przeze mnie nazywany jednym z najważniejszych w obecnym półroczu ze względu na środowe oświadczenie FED, już na początku mocno zaskakuje, pozostawiając niektórych z dużą stratą a innych z zyskiem, ze względu na bardzo duże luki powstałe na otwarciu rynków.

Co było tego powodem? Decyzja jednego z głównych kandydatów na następce Bena Bernanke czyli Larrego Summersa o czym pisał dzisiaj Marcin Nowogórski we wpisie

“Summers wycofuje się z wyścigu o fotel szefa Fed”.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ ponad połowa członków FOMC skończy swoje kadencje w ciągu najbliższego półrocza, a to oznacza iż w obliczu jednej z najważniejszych decyzji w świecie finansów, niewiadomą jest droga jaką obiorą następcy.

FOMC skład się z 12 członków z czego 7 osób stanowi główny trzon, natomiast pozostałe 5 osób są to przewodniczący lokalnych oddziałów FED. Poza przewodniczącym FED w Nowym Jorku, który ma specjalny mandat i pozostanie dalej w radzie, pozostała czwórka opuści stanowiska na rzecz następców. W obliczu odejścia jeszcze trzech osób z głównej rady przewodniczących, FOMC będzie posiadać co najmniej siedmiu nowych członków na dwunastu ogółem . Postawienie Janet Yellen w roli głównego kandydata zaowocowało znaczną wyprzedażą dolara na rynku ze względu na jej gołębie nastawienie w kwestii polityki monetarnej. Moim zdaniem należy podchodzić do tych wydarzeniem z umiarkowanym entuzjazmem. Nie zdziwiłbym się gdyby Bernanke został na stanowisku jeszcze np. przez rok aby “dokończyć co zaczął”.

Z odczytów, najważniejsza dzisiaj była produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych, która wraz z sprzedażą detaliczną jest jednym z najważniejszych odczytów z gospodarki. Mimo, iż miesiąc do miesiąca wzrost wyniósł 0,5% należy zwrócić uwagę na coś odmiennego.

Źródło: www.forexfactory.com

Mianowicie czwarty już miesiąc z rzędu, odczyt okazał się gorszy od prognoz. Oznacza to, iż oczekiwania co do wzrostu są na większym poziomie niż realna gospodarka wykazuję. Jest to niestety sygnał wskazujący na możliwość, iż obecna hossa będzie się rozwijać raczej powoli i stopniowo a nie w konwencji boomu gospodarczego.

W dniu jutrzejszym poznamy klika istotnych odczytów, jednakże bez dwóch zdań to środa jest najważniejsza w tym tygodniu i wszelkie inne odczyty są w cieniu posiedzenia FOMC.

Kalendarz na wtorek:

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here