Naga MarketsPierwszy dzień w tym tygodniu, który przyniósł wiele znaczących informacji dobiega końca co skłania do podsumowania.

Zacznijmy chronologicznie czyli od danych na temat wzrostu dynamiki PKB, które poznaliśmy rano dla Niemiec, Francji, strefy Euro oraz później także dla Polski. Wszystkie z nich okazały się lepsze od prognoz.

Dynamika wzrostu PKB kw/kw

Jest to kolejne potwierdzenie, iż najprawdopodobniej dołek recesji mamy już za sobą. Nie należy się jednak spodziewać, iż od teraz będziemy szli już tylko w stronę wzrostu. Moim zdaniem najbliższa hossa będzie rodzić się w bólach, tzn. powoli. Po drugie to na co zawsze zwracam uwagę czyli dokładne przyjrzenie się danym. A tego na tę chwilę nie możemy zrobić ponieważ szczegółowe dane jednostkowe co złożyło się na takie odczyty, rynek otrzyma dopiero w ostatnim tygodniu sierpnia. W tym momencie więc mamy pozytywne dane lecz jeszcze nie wiem co je spowodowało a jest to kluczowa sprawa.

Poznaliśmy dzisiaj również dane na temat inflacji konsumenckiej w Polsce oraz inflacji producenckiej w Stanach Zjednoczonych. Podczas gdy odczyt z USA przyniósł lekko lepszy od prognoz (0,2%) odczyt na poziomie 0,3% m/m, polskie dane zaskoczyły całkowicie.  Inflacja rok do roku za lipiec wyniosła 1,1% podczas gdy oczekiwano 0,5% a najbardziej śmiałe prognozy mówiły o poziomie 0,9%.

Inflacja CPI

Mimo, iż jest to niesamowicie pozytywny sygnał, należy poczekać na odczyt za sierpień aby potwierdzić tendencję. Za tak duży skok odpowiedzialna w lipcu była m.in. nowa stawka za wywóz śmieci, która spowodowała wzrost opłat o 47,6% m/m a dotyczy to każdego czyli ma swoje odzwierciedlenie w koszyku inflacyjnym. Jeżeli mimo to w przyszłym miesiącu inflacja utrzyma się na zbliżonym poziomie, będziemy mogli mówić iż dołek faktycznie już jest za nami.

Dzisiejszy komentarz zakończę ciekawostką, których ostatnio brakowało na rynku. Tym razem znów przywołam potęgę twittera jako genialnego medium, szczególnie w zakresie ekonomii czy tradingu. W tym wypadku owe “genialne medium” mogło przynieść duże zyski, jednakże nie jest to sytuacją codzienną:)

W dniu wczorajszym (13.08), Cark Icahn, znany inwestor oraz CEO Icahn Enterprises L.P. (inwestycje), wysłał takiego oto twitta:

Twitter

Niby nic. Różnych opinii na rynku codziennie pojawia się tysiące. Jednakże moment po publikacji tej wiadomości, akcje Apple gwałtownie podskoczyły, drożejąc od wczoraj ponad 25 dolarów (ponad 5%).

Źródło: finance.yahoo.com

Znacząco więcej (kilka tysięcy procent, np. sierpniowy call ze strikiem 480) można było zarobić na opcjach call na akcje Apple:

Źródło: finance.yahoo.com

Po sytuacji z włamaniem na konto Associated Press i sfałszowanej informacji o zamachu na Biały Dom, kolejny raz widać jaką twitter i informacje na nim pojawiające się mają siłę.

Zapraszam do dyskusji na temat wydarzeń makro oraz codziennych komentarzy na naszym forum: https://forum.comparic.pl/viewtopic.php?f=10&t=2166 oraz życzę wszystkim korzystającym z długiego weekendu udanego odpoczynku 🙂

Kalendarz na czwartek:

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here