Naga MarketsPodobnie jak poniedziałek, również wtorek minął bez większych zaskoczeń na rynku i z tego względu rozpocznę od wydarzenia, które miało miejsce wczoraj a nie znalazło się w komentarzu. Nie ma ono przełożenia bezpośrednio na rynek ale uważam, iż jest to cenna wiedza na przyszłość.

Mam na myśli ujawnioną wczoraj notatkę z badań Goldman Sachs, z której dowiadujemy się, że ani NFP (Non Farm Payrolls) ani PKB nie dają znaczącej informacji na temat stanu gospodarki. Natomiast najlepszymi wskaźnikami do tworzenia prognoz jest Philly Fed Index, Chicago PMI, ISM (PMI) dla przemysłu oraz cotygodniowa ilość wniosków o bezrobocie (Initial Claims/Unemployment Claims). Jest to dość ciekawe biorąc pod uwagę, iż to NFP są danymi wywołującymi co miesiąc największe poruszenie na rynkach. Analitycy GS wskazują również na to jak bardzo odczyt dynamiki wzrostu PKB zależy od budownictwa mieszkaniowego. W ciągu następnego 1,5 roku budownictwo mieszkaniowe ma dodać 0,75 punktu procentowego do PKB, co biorąc pod uwagę prognozę wzrostu na poziomie 1,5% na 2013 rok, jest bardzo dużą wartością. Poniższy zrzut pokazuje właśnie to zjawisko.

Najważniejsze pod kątem rynku jednak pozostaje to na co patrzy FED. Oficjalnie wiemy, iż jest to przede wszystkim jest stopa bezrobocia jednak przy jej prognozach na pewno FED również korzysta z wyników swoich badań. Czy również odnosi się do cen nowych domów (można użyć jako wskaźnika np. – S&P/Case-Shiller HPI https://eu.spindices.com/indices/real-estate/sp-case-shiller-20-city-composite-home-price-index) ? Tego się pewnie nie dowiemy, jednak warto mieć to od dzisiaj na uwadze. Ja w dalszym ciągu pozostaje na stanowisku, iż wygaszanie QE zobaczymy najwcześniej w grudniu a nie we wrześniu.

Największym zaskoczeniem był dzisiaj wskaźnik sentymentu ZEW, zarówno dla Niemiec jak i dla strefy euro, który wzrósł znacznie bardziej od prognoz.

Wyniósł on 42 punkty wobec prognozy na poziomie 40,3 dla Niemiec oraz 44 punkty wobec 37,4 oczekiwanych dla strefy euro. Jest to bardzo dobrym prognostykiem biorąc pod uwagę systematycznie lepsze, lecz wciąż umiarkowane odczyty z realnej gospodarki .

Środa to natomiast niezwykle ciekawy dzień, który przyniesie wiele kluczowych danych. Poranek rozpoczną odczyty PKB z Europy, następnie o 10:30 seria danych z Wielkiej Brytanii a po południu inflacja producencka ze Stanów Zjednoczonych.

Zapraszam do dyskusji na forum: https://forum.comparic.pl/viewtopic.php?f=10&t=2166

Kalendarz na środę:

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here