Naga MarketsWydarzeniem dnia był zdecydowanie lepszy od prognoz odczyt sprzedaży detalicznej z USA, która wzrosła o 0,1% wobec oczekiwanego spadku o 0,3%. Zaskoczenie było tym większe, iż rozkład prognoz charakteryzował się lewostronną asymetrią co oznacza, iż dla konsensusu na poziomie -0,3% więcej pozostałych obserwacji wskazywało na niższy odczyt niż na wyższy od ów konsensusu. Przyczyną tak dobrego odczytu są taniejące koszty paliwa, rosnące ceny domów jak i rosnące notowania giełd. Te trzy powody można uznać za główne składowe dzisiejszego odczytu. W reakcji na to notowania EUR/USD spadły (dolar się umocnił) tylko na chwilę.

Szczególnie w analizowaniu tej pary, która odpowiada za największą część światowego obrotu walutami, trzeba mieć na uwadze, iż w grze jest więcej scenariuszy niż tylko jeden najprostszy zakładający, że dobre wydarzenie dla danej waluty wprost przekłada się na jej umocnienie. Jeszcze parę miesięcy temu obserwowany był schemat gdy dla dobrych danych ze Stanów Zjednoczonych, USD się osłabiało (uważny czytelnik dostrzeże, że taka sama sytuacja ma miejsce teraz lecz mamy inne wyjaśnienie) z powodu, iż dobre dane oznaczają, że USA są w dobrej formie i można zawsze liczyć na ich gospodarkę więc na ryzyko się zwiększał wobec czego wyprzedawano USD aby kupić np EUR. W takim momencie dochodzi do swego rodzaju paradoksu gdy dobre dane dla danej waluty, osłabiają ją. Obecnie głównym pryzmatem przez, który trzeba patrzeć na dane z USA jest program luzowania ilościowego (obecnie QE3). Dobre dane oznaczają możliwe wygaszanie skupu aktywów (zwane również drukowaniem pieniądza) na którym zbudowana jest cała obecna fala wzrostowa na amerykańskich indeksach. Z technicznego punktu widzenia dodam, iż na EURUSD znajdujemy się w tym momencie w dosyć rozbudowanej konsolidacji, gdzie również wielu dużych graczy ma swoje pozycje, stąd bardzo duża część ruchów może być ciężka do zinterpretowania. Z tego powodu ja osobiście czekam na klarowny ruch w którąkolwiek ze stron.

Dla wspólnej waluty jutro bardzo ważny będzie odczyt sentymentu (ZEW) z Niemiec, który jest ważniejszy niż odczyt dla całej UE gdyż tak na prawdę to Niemcy determinują główny odczyt. Prognozowana jest poprawa z 36,3 do 39,5 punktów za czym ZEW dla UE również jest prognozowany na wyższym poziomie niż w zeszłym miesiącu.

Osoby zainteresowane dolarem australijskim powinny mieć na uwadze godzinę 11:30 kiedy to poznamy wykonanie budżetu. Aktualny spadek zmienności na AUDUSD po zeszłotygodniowym przebiciu rocznych oporów może być właśnie przeczekaniem na jutrzejszą informację. Jeżeli masz pozycję na parze z AUD, koniecznie śledź wydarzenia o 11:30.

Polscy inwestorzy poznają za to we wtorek PKB za pierwszy kwartał, które rok do roku jest prognozowane na niezmienionym poziomie 0,7% (dla danych niewyrównanych sezonowo; poprzedni odczyt został zrewidowany do poziomu 0,7% z 1,1%). Każdy odczyt z polskiej gospodarki jest rozpatrywany pod względem możliwości kolejnych cięć stopy procentowej. Tak jak wskazywałem we wpisie po ostatniej decyzji RPP, ostatnia obniżka może oznaczać, iż rada spodziewa się słabszej dynamiki wzrostu PKB za drugi kwartał, którą my poznamy dopiero pod koniec lipca.

Kalendarz na wtorek:

0:45 NZD – sprzedaż detaliczna z Nowej Zelandii

11:00 EUR – ZEW dla Niemiec i całej UE

11:30 AUD – wykonanie budżetu

Zapraszam również do mojej analizy najciekawszych sytuacji na rynku FOREX w nadchodzącym tygodniu:

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here