Naga MarketsPoniedziałek rozpoczął tydzień bardzo spokojnie na rynkach, nie przynosząc znaczących informacji ze światowych gospodarek. Niemniej jednak to właśnie dane z polski przyniosły spore zaskoczenie.

Źródło: www.bloomberg.com

Powyższy wykres przedstawia saldo na rachunku bieżącym, które trzeci miesiąc z rzędu jest dodatnie. Przypomnę, iż w nowoczesnej historii Polski tylko kilkukrotnie mieliśmy do czynienia ze zbliżeniem się salda do poziomu 0 i lekkiego go przebicia po czym zawsze był szybki powrót na stronę deficytu. Takiej sytuacji jak teraz nie mieliśmy jeszcze nigdy. A co oznacza saldo rachunku bieżącego? Pokazuje ono to ile waluty wpływa/wypływa z danego kraju. Jeżeli saldo jest na plusie, tak jak w tym wypadku, oznacza to iż do Polski napływa więcej walut niż wypływa (import). Taka sytuacja jest domeną krajów rozwiniętych, które eksportują swoje dobra bądź też bardzo często surowce, co napędza dodatnie saldo. Natomiast sytuacja wygląda całkowicie odwrotnie w wypadku gospodarek rozwijających się, które muszą importować po to aby się rozwijać. Z tego powodu Polska przez lata wykazywała deficyt na rachunku bieżącym. Obecna nadwyżka, a przede wszystkim jej skala jest zadziwiająca. Większość ekonomistów jest zdania, iż jest to raczej chwilowe zjawisko i ja również się przychylam do takiego stwierdzenia. Moim zdaniem saldo jest dodatnie ze względu na niską konsumpcję gospodarstw domowych co wpływa na słaby import.

Dzisiaj poznaliśmy także deficyt budżetowy za lipiec w Stanach Zjednoczonych. Deficyt budżetowy oznacza sytuację gdy wydatki przewyższają wpływy. W lipcu dziura budżetowa powiększyła się o 97,6 miliardy dolarów co stanowi o 2,3 miliarda więcej od prognoz. Niemniej jednak łączny deficyt dla 10 miesięcy (rok fiskalny kończy się 30 września) jest o 38% mniejszy niż rok temu. Prognozowany deficyt za cały rok ma wynieść 759 milarda dolarów co stanowi najmniejszą dziurę budżetową od pięciu lat. Ma to oczywiście związek z trwającym ożywieniem gospodarczym w USA i jest dobrym prognostykiem na przyszłość pod kątem sporu na linii Kongres – Biały Dom w sprawie limitów, wydatków czy cięć budżetowych.

Zapraszam do dyskusji o wydarzeniach fundamentalnych na naszym forum – https://forum.comparic.pl/viewtopic.php?f=10&t=2166

Kalendarz na wtorek:

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here