Naga MarketsW odróżnieniu od zeszłego miesiąca, w którym to codziennie zaskakiwała nas jakaś niespodziewana wiadomość, bieżący tydzień mija dosyć spokojnie. Tak było i dzisiaj, środa nie przyniosła żadnych niespodzianek.

Odczyty z Wielkiej Brytanii pokazały lekką poprawę na rynku pracy, gdyż spadła ilość wniosków o bezrobocie a wzrost wykazał indeks średniej płacy. Stopa bezrobocia pozostaje na poziomie 7,8%.

Ciekawie za to wyglądała aukcja dziesięciolatek USA, która wpisała się w ostatni “trend” wyprzedaży obligacji praktycznie większości krajów. Najwyższa rentowność sprzedanych papierów wyniosła 2.21% (w Polsce obecnie okolice 4,00%) w porównaniu z ostatnimi 1.81%. Relacja zainteresowanych kupnem do zawartych transakcji wyniosła 2.5.

Z cyklu ciekawostek rynkowych warto zauważyć, iż Ludwik Sobolewski, prezes GPW w latach 2006-2013, który został odwołany ze stanowiska po aferze z końca zeszłego roku, dostał propozycję poprowadzenia rumuńskiego parkietu. Mimo, iż jest to giełda wielokrotnie mniejsza od naszej, ma  duże ambicje aby przegonić Austrię i stać się drugą, po polskiej, największą giełdą w naszym rejonie. Mimo atmosfery w jakiej odchodził Sobolewski i mieszanych uczuć w stosunku do niego, stanowi to pozytywny precedens (gdyż o ile mi wiadomo nigdy żaden prezes jednego parkietu nie przewodził w późniejszym czasie innemu) gdy zagraniczna giełda stara się o polskiego specjalistę.

W dniu jutrzejszym, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na odczyty z rynku pracy w Australii. AUDUSD oraz inne pary z australijskim dolarem znajdują się na kluczowych poziomach wsparć i oporów. Do tego trzeba dodać, iż sentyment jest zdecydowanie niedźwiedzi i tak na np. AUDUSD krótkie pozycje stanowią ok 75% pozycji ogółem. W takim wypadku, jeżeli jutrzejsze dane pozytywnie by zaskoczyły w reakcji na co AUD by się umocnił, można by się spodziewać silniejszego ruchu korekcyjnego. Natomiast negatywne zaskoczenie, z dużą dozą prawdopodobieństwa oznaczałoby przebicie wsparć co naturalnie dodałoby paliwa do silników niedźwiedzi.

Oczywiście jak co tydzień w czwartek, ważnym odczytem będą wnioski o bezrobocie ze Stanów Zjednoczonych, których stan jak zawsze poznamy o 14:30.

Kalendarz na środę:

Opracowanie własne

 

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here