Naga Markets

Rozpoczął się tydzień niezwykle ważnych odczytów jak i konferencji z decyzjami w sprawie stóp procentowych, w Australii, Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej na czele, wraz z payrollsami w piątek. Tymczasem poniedziałek otworzył ten tydzień serią danych PMI z przemysłu i co najważniejsze, przeważają odczyty pozytywne.

Chiny 50,1 (50,1) dla danych oficjalnych oraz 48,2 (48,3) dla odczytu HSBC
Czechy 51 (50,2)
Francja 48,4 (48,3)
Hiszpania 50 (48,5)
Niemcy 48,6 (48,7)
Szwajcaria 51,9 (51,5)
Polska 49,3 (48,3)
Włochy 49,1 (47,8)

Jak widać, dane w przeważającym stopniu są lepsze od prognoz co zdecydowanie poprawia nastroje i zwiększa nadzieję na scenariusz poprawy koniunktury w drugiej połowie roku. Bardzo dobre opracowanie danych PMI w formie zbiorczej mapy dla wielu krajów od 2008 roku zrobione przez JP Morgana pojawiło się na blogu zerohedge: https://adf.ly/ROh7z . Jak myślicie, dla jakich krajów dane wykazują najlepszą tendencję? Są to Meksyk, Turcja i Indie. Myślę, iż dla wielu osób może to być zaskoczeniem. Polecam spojrzeć choć przez chwilę na mapę pod powyższym linkiem aby po chwili zdać sobie sprawę jak wygląda sprawa na tle różnych państw.

Z naszego punktu widzenia, niesamowicie pozytywnym sygnałem jest zbliżenie się do poziomu 50 punktów, odgraniczającego recesję od rozwoju. Oczywiście wpływa to na decyzję którą poznamy w środę czyli kwestia stóp procentowych. Prognozuję się, iż RPP obetnie stopy o 25 punktów bazowych do poziomu 2,5%, będącego po raz kolejny, najniższym w historii. Dobre dane przemawiają za scenariuszem utrzymania stóp na niezmienionym poziome co sprawia, iż decyzja będzie bardziej obserwowana a co za tym idzie, może dojść do większej zmienności na rynku.

Jutro najważniejsza pozostaje decyzja, a tym bardziej oświadczenie, RBA w sprawie stóp procentowych w Australii. Podczas gdy rynek wycenia szansę cięcia jedynie na 20%, najprawdopodobniej stopy pozostaną na niezmienionym poziomie ze względu na stabilną inflację i dobre wyniki produkcji w czerwcu. Niemniej jednak, oświadczenie będzie ciekawe ze względu na spadające ceny surowców jak i możliwe zdarzenie kredytowe w Chinach, które są dla Australii głównym partnerem handlowym. Jeżeli do owych aspektów dołączy inflacja poniżej 2% w lipcu, można spodziewać się obniżek na sierpniowym posiedzeniu.

Kalendarz na wtorek:

Kalendarz 1do1
Opracowanie własne

 

Szymon Nowak (1do1)

AVA Trade


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 1/2 lipca
Następny artykułForex – opcje wygasające 2 lipca 2013
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here