Naga Markets

BOJ, zgodnie z moim wczorajszym komentarzem, niczym nie zaskoczył i utrzymuje założenia swojego planu wywołania dwu procentowej inflacji na przestrzeni dwóch lat, na niezmienionym poziomie. Mimo tego wśród niektórych analityków istniała opinia, iż BOJ może wprowadzić program przez, który będzie dostarczać płynność jak np. ECB poprzez LTRO. W związku z tym, część inwestorów, którzy oczekiwali dalszego osłabienia się jena, odebrała komunikat Banku Centralnego Japonii jako rozczarowujący w reakcji na co jen umocnił się.

Wtorek był kolejny dniem wyprzedaży obligacji. Z tą różnicą, iż w dniu dzisiejszym taniały (rosły rentowności) obligacje wielu krajów. Polskie dziesięciolatki wybiły się dzisiaj nad poziom 4,00% co oznacza ponad 100 punktów bazowych w przeciągu dwóch miesięcy.Źródło: Andrzej Stefaniak, opracowanie własne

Nie stanowi jednak to tak złego wyniku jak 100 pb na Greckich obligacjach w ciągu dzisiejszego dnia, na których ponownie widzimy poziom ponad 10%. Dla Greków szczególnie nie był to dobry dzień, gdyż właśnie dziś postanowiono o likwidacji państwowej telewizji ze względu na marnotrawstwo i korupcję (deja vu ?).

Być może rozweseli ich chociaż historia, która obiegła dziś finansowy świat. A mianowicie historia 48 letniego, niemieckiego bankowca, który wykonując mały przelew na kwotę 62,40 euro …. zasnął z wciśniętym palcem na klawiszu z cyfrą “2” co spowodowało wykonanie przelewu na kwotę 222 milionów euro! :) Bank szybko się zorientował o tym fakcie i dokonał poprawy ale sam fakt pozostaje dość zabawny.

Środa to kontynuacja posiedzenia Niemieckiego Sądu Konstytucyjnego o czym pisałem wczoraj. Najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja Banku Centralnego Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Nie przewiduję się żadnych zmian, gdyż już wcześniej RBNZ zapowiedział, iż zamierza utrzymać stopę procentową na poziomie 2,50% do końca roku. Jednocześnie RBNZ wskazywał ostatnio na silnie rosnące ceny domów jak i zbyt (według RBNZ) silnego nowozelandzkiego dolara. Mimo  tego nie zostały przedstawione żadne możliwe ruchy ze strony banku dlatego wystąpienie może być ciekawe gdyż od zeszłej decyzji kiwi umocniło się znacznie.

Kalendarz na środę:

Opracowanie własne

Szymon Nowak (1do1)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

AVA TradeConotoxia
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKomentarz dzienny makro – 11/12 czerwca
Następny artykułForex – Opcje wygasające 12 czerwca 2013
Inwestor, project manager w Investio.pl, współtwórca Macro-Tube.com, a przede wszystkim wielki pasjonat rozbudowanej analizy makroekonomicznej i jej wykorzystania w inwestycjach. Szuka okazji tam, gdzie nikt inny nawet nie spogląda. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu 1do1.biz.pl. Wieczny optymista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here