Naga MarketsDrugi dzień tygodnia i znów brak tematów do komentowania. Aż wstyd przyznać. Takie sytuacje można policzyć na palcach jednej ręki odkąd zaczęły się pojawiać komentarze makro, a tutaj już drugi taki dzień z rzędu. Mam nadzieję, że jutro wyjdziemy z tego marazmu 🙂

Oczywiście głównym tematem wciąż pozostaje Syria, jednakże mimo mojej dużej sympatii co do kwestii politycznych, uważam że istnieje w sieci tyle wartościowych analiz i opracowań sytuacji że nie ma potrzeby abym to powielał, szczególne że moje informacje głównie pochodzą z miejsc ogólnodostępnych. Mimo tego warto napomnieć, iż dzisiaj nastąpił swego rodzaju przełom odsuwający widmo interwencji. Mianowicie Syria przystała na propozycję Rosji, która również została zaakceptowana przez Stany Zjednoczone, iż oddadzą swoją broń chemiczną pod międzynarodową kontrolę. Bez dwóch zdań jest to zwrot akcji, który ciężko było przewidzieć. Czyżby okazało się, że to Rosja zapobiegnie atakowi?

Ze względu na ogórkowe dni, trzy słowa o porównaniu minimalnego wynagrodzenia w Polsce a W Unii Europejskiej.

Znaleźliśmy się na 12 miejscu z pensją minimalną na poziomie 393 euro. Dużo? Mało? Nie wiem. Od lat, również ze względu na to iż na etacie nie pracuję (pracowałem, dziękuję), nie rozumiem do końca oburzenia w kwestii niskich pensji.  Nie mam nic przeciwko etatowi, sam się rozglądam za różnymi możliwościami i chętnie przejdę na etatowe zatrudnienie jeśli będzie spełniać one moje oczekiwania. Myślę, że wiele osób podziela mój pogląd tylko problem jest w tym, że zdecydowana większość w tym momencie zaczyna narzekać na to, że takich etatów nie ma. No bo kryzys, no bo Tusk, no bo “dla normalnych ludzi” nic nie ma. A tfu. Możesz przestać czytać w tej chwili jeśli jesteś jedną z tych osób i nigdy do mnie nie pisz ani nie zawracaj mi głowy. Nie potrafię zrozumieć skąd się wzięło to narzekające pokolenie.

Nie masz pracy? To ją sobie stwórz. Nie wyjdzie? Trudno. W Stanach mają powiedzenie, że do póki nie położysz jeden firmy to nie masz pojęcia o biznesie i nikt Cię nie będzie traktował na poważnie. Dzisiaj za pomocą CEIDG można założyć firmę przez internet. Oczywiście wciąż przedsiębiorcy mają w Polsce ciężko i pod górkę, niestety. Nie przesadzajmy jednak, że się nie da bo tysiące ludzi jednak dają sobie radę. Ja niedawno zamknąłem działalność po roku obecności na rynku. I co? I żyję dalej, wiem kilkadziesiąt razy więcej niż wiedziałem rok temu, nawiązałem ogromną ilość wartościowych kontaktów a do tego obecnie działam na wolną rękę i mogę spokojnie szukać następnych wyzwań, bez problemu się utrzymując. A to wszystko ryzykując 400 zł miesięcznie (dla nowych przedsiębiorców obowiązuje dwukrotnie niższa stawka)  na przelewy do ZUSu. Na prawdę lepiej narzekać na to, że zarabia się 1200 zł smażąc kotleta w Burger Kingu niż zaryzykować? Nie masz wiedzy, nie masz praktyki, nie masz pasji więc ile chcesz zarabiać za coś co każdy może zrobić? Zastanów się nad tym zanim nie będzie za późno.

Wracając do kwestii płacy minimalnej – stoję po stronie przedsiębiorców. Jeżeli stanowisko jest wartościowe to i płaca jest dobra. Nie ma innej możliwości. Natomiast ciężko wymagać aby za najprostszą prace oczekiwać wysokich zarobków. Aby nie było zero-jedynkowo, nie uważam iż podwyższanie płacy minimalnej jest szkodliwe dla państwa ze względu na przejście pracowników do szarej strefy. Jest to bardzo często powtarzany argument, brany za pewnik gdyż jest logiczny, jednakże chętnie ujrzę badania i dowody na to. Z wszystkich znanych mi statystyk wynika, iż spadek zatrudnienia w długim terminie się bilansuje, krótkoterminowo pozostając ograniczonym. Natomiast zwiększone wpływy z podatków, ze względu na zwiększoną konsumpcję przewyższają negatywny wpływ spadku ilości osób zatrudnionych. Także jak zawsze powtarzam – warto poszukać drugiego dna niż powtarzać na okrągło te same tezy.

Proszę potraktować dzisiejszy wpis jako zachętę do działania 🙂

Kalendarz na środę:

Szymon Nowak (1do1)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here