Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaW tle poprawiających się nastrojów na światowych parkietach, cena za baryłkę ropy WTI osiągnęła najwyższą wartość w 2019 roku – 54,5 USD. Rosnące wyceny wspierają również dane o światowej podaży, które potwierdzają, że nadwyżka może już niedługo zniknąć ze światowych rynków.  


Z publikowanego co miesiąc raportu OPEC dowiadujemy się, że produkcja ropy w ramach kartelu spadła w grudniu o 751 tysięcy baryłek dziennie. Najmocniej, bo o 468 tysięcy baryłek swoją podaż zmniejszyła Arabia Saudyjska, w następnej kolejności Libia – 172 tysiące oraz Iran – 159 tysięcy. Wbrew ustaleniom, Irak zwiększył swoją produkcję o 88 tysiące baryłek, ale wynika to ze zmian wewnątrz kraju o których pisałem w poprzednich raportach. Spadek produkcji w Libii wynikł ponownie z zajęcia kluczowych pół naftowych przez partyzantów. W ubiegłym tygodniu pojawiła się jednak informacja o rozpoczętej ofensywie Libijskiej Armii Narodowej (LNA), dowodzonej przez generała Khalifa Haftara na pola  El Sharara, o przepustowości 300 tysięcy baryłek dziennie, które od grudnia pozostają nieeksploatowane. Mimo, że jest to kolejna odsłona walki o przywództwo w Libii, tak sukces generała Haftara powinien zostać uznany przez rynek za wiadomość pozytywną, wszak generał jako cel misji wskazuje m.in. ochronę lokalnych i zagranicznych firm naftowych, walkę z ISIS oraz zwalczenie nielegalnej migracji.

Zamykając klamrą temat wokół OPEC, warto wskazać na informację, która pojawiła się na portalu Wall Street Journal. Jak donosi WSJ,  OPEC rozważa rozpoczęcie kampanii PR w USA, która niosłaby za sobą jasny przekaz: „OPEC odgrywa ważną rolę we wspieraniu amerykańskiej gospodarki”. Kampania miałaby być odpowiedzią OPEC, którego przedstawiciele są zaniepokojeni regulacjami antymonopolowymi, które zyskały poparcie w Kongresie. Detale owej kampanii mają zostać omówione podczas kolejnego szczytu państw kartelu w kwietniu.

Handel ropą umożliwia broker TMS

Rys.1 Wykres zależności ilości odwiertów w USA (zielony) i wielkości produkcji ropy (niebieski). Źródło: www.zerohedge.com

Tymczasem na rynku amerykańskim odnotowano kolejny rekord produkcji. W ostatnim tygodniu wydobywano 11,9 miliona baryłek ropy dziennie, a to wzrost o 200 tysięcy baryłek w porównaniu do poprzedniego odczytu. Jednocześnie powołując się na raport Baker Hughes, odnotowano silny spadek liczby aktywnych odwiertów w Stanach Zjednoczonych – było ich aż o 21 mniej niż tydzień wcześniej. To pierwszy tak duży spadek od blisko 3 lat.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here