Naga MarketsKolejny rekord produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

Mimo że w bieżącym tygodniu wzrosty notowań ropy naftowej są mniej dynamiczne niż w poprzednim tygodniu, to strona popytowa utrzymuje przewagę i jest duża szansa, że ten tydzień zakończy się dla cen ropy na plusie.Notowania ropy Brent przekroczyły już poziom 67 USD za baryłkę, natomiast cena amerykańskiej ropy WTI ustabilizowała się w okolicach 57 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej delikatnie rosną, odrabiając wczorajszą – również niewielką – zniżkę. Czwartkowe wybicie się strony podażowej na pierwszy plan wynikało m.in. z informacji dotyczących zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii USA poinformował bowiem w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w tym kraju wzrosły o 3,7 mln baryłek do poziomu 454,5 mln baryłek. To już piąta tygodniowa zwyżka z kolei, zaś poziom zapasów ropy w USA jest najwyższy od października 2017 roku.

Jednocześnie, w tym okresie spadły zapasy benzyny i destylatów. Wszystkie te zmiany nie odbiegały jednak w znaczącym stopniu od rynkowych oczekiwań, dlatego ich wpływ na ceny był ograniczony.

Więcej uwagi przyciągnął jednak fakt, że Departament Energii oszacował średnią dzienną produkcję ropy naftowej w USA w minionym tygodniu na 12 mln baryłek. Tym samym, produkcja ropy w USA osiągnęła kolejną psychologiczną barierę i, tym samym, także historyczny rekord. Jednak ponownie, informacja ta zapewne wywołałaby większą presję spadkową na ceny ropy naftowej, gdyby nie fakt, że nie jest ona żadną niespodzianką.Wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych się spodziewano, a przebicie bariery 12 mln baryłek dziennie wydawało się jedynie kwestią czasu. Co więcej, prognozy zakładają, że trend rosnącego wydobycia ropy wUSA się utrzyma.

Tendencje na amerykańskim rynku ropy naftowej ograniczają potencjał wzrostowy cen tego surowca, jednak na drugiej szali znajduje się kilka czynników pozytywnych dla notowań surowca: ograniczanie produkcji ropy w OPEC, sankcje narzucone na Iran i Wenezuelę przez USA, czy też nadzieje na porozumienie pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Stabilizacja cen pszenicy po gwałtownej przecenie

Ostatnie sesje na rynku pszenicy były wyjątkowo burzliwe. O ile ceny kukurydzy czy soi zanotowały relatywnie niewielkie zniżki, by później je bez problemu odrobić, na rynku pszenicy inwestorom puściły hamulce i w połowie lutego cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych w zaledwie cztery sesje spadła z okolic 5,20 USD za buszel do rejonu 4,80 USD za buszel. Dopiero wczoraj notowania pszenicy odreagowały część tych zniżek, zaliczając wzrostową sesję.

Impulsem do zniżki notowań pszenicy były narastające obawy dotyczące popytu na to zboże. W Stanach Zjednoczonych pojawiły się rozczarowujące dane dotyczące eksportu pszenicy, świadczące o słabym popycie zza granicy. Z kolei w Unii Europejskiej problemem był relatywnie słaby popytu ze strony dotychczasowych odbiorców europejskiej pszenicy, czyli głównie krajów Afryki Północnej. Skłonił on wielu sprzedających do obcięcia cen ofertowych, a to z kolei przyczyniło się do wzmożonego wyprzedawania zapasów pszenicy przez niektóre kraje w obawie przed dalszą zniżką cen. W UE te obawy są uzasadnione, ponieważ tegoroczne żniwa najprawdopodobniej będą dużo lepsze od ubiegłorocznych (w pewnej mierze jest to jednak efekt niskiej bazy, wynikającej z suszy w Europie w poprzednim roku).

Perspektywa sporej produkcji pszenicy może ograniczać możliwości wzrostu cen tego zboża w kolejnych tygodniach, ale warto pamiętać, że wsparcie dla notowań tego zboża może przyjść ze strony polityków. Jeśli USA i Chiny zawrą porozumienie w sprawach handlowych, to najprawdopodobniej przełoży się do pozytywnie na ceny wszystkich zbóż, a więc również pszenicy.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne
Notowania pszenicy w USA – dane dzienne


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here