Naga Marketsźródło: www.tvn24bis.pl
źródło: www.tvn24bis.pl

Nie trzeba było długo czekać na kolejny przypadek upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej. Wczoraj przed południem dowiedzieliśmy się o zawieszeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego działalności SKOK Jowisz. Kilka godzin później zapadła decyzja o złożeniu wniosku o upadłość Kasy.


Niemal dwa miesiące temu informowaliśmy o upadłości innej Kasy – SKOK Polska. Wczoraj po raz kolejny mogliśmy usłyszeć w mediach na temat bankowości spółdzielczej. Po raz kolejny, w złym świetle.

Te artykuły również Cię zainteresują
SKOK Jowisz wykazywał głęboką niewypłacalność. Problemy Jowisz nie zaczęły się nagle – jeszcze w zeszłym roku ustalono zarządcę komisaryczną, która miała zbadać finanse instytucji. Jak wynika z przygotowanego raportu, Kasa wykazywała wówczas według bilansu ujemne fundusze własne  w wysokości  -20,3 mln zł. W marcu 2016 decyzją KNF zaczęto szukać chętnego do przejęcia Jowisz SKOKu. Gdy takiej instytucji nie znaleziono, poszukiwania skoncentrowały się na bankach komercyjnych, które mogłyby pomóc w restrukturyzacji podmiotu. Jak czytamy na stronie Komisji: “W odpowiedzi na ogłoszenie KNF nie zgłosił się żaden bank gotowy uczestniczyć w procesie przejęcia SKOK Jowisz.”

“Według sprawozdawczości na koniec lutego 2016 r., SKOK Jowisz posiadała ujemne fundusze własne według bilansu w wysokości (-) 21,5 mln zł, ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 21,7% i wykazywała łączną stratę w wysokości (-) 37,6 mln zł. Na koniec marca 2016 r. depozyty członkowskie zgromadzone przez 15,7 tys. członków SKOK Jowisz wynosiły 82,5 mln zł.”

Przeczytaj również: Polski bank upada

Sprawą SKOK Jowisz, a konkretniej osobami zarządzającymi podmiotem zainteresowała się również prokuratura do której skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

SKOKiem zainteresowała się Kasa Krajowa, która uwarunkowała swoją pomoc od przedstawienia planu restrukturyzacyjnego przez zarządcę komisaryczną. Gdy ta przygotowała plan sięgający 16 lat w przód, Kasa zażądała jedynie zmiany osoby pełniącą tę funkcję. KNF uznał, że zachodziły wówczas realne przesłanki perspektyw dokapitalizowania SKOK Jowisz przez Kasę Krajową jednak podjął decyzję o zawieszeniu działalności SKOKu. Jak czytamy w oświadczeniu: “Działalność SKOK Jowisz jest zawieszona z dniem 22 kwietnia 2016 r. Jeżeli do dnia 22 kwietnia 2016 r. do godz. 14:00 KNF nie otrzyma potwierdzenia, że Kasa Krajowa przekazała SKOK Jowisz środki finansowe w wysokości usuwającej stan niewypłacalności kasy, to w dniu 25 kwietnia 2016 r. KNF wystąpi do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy.”

Komisja takiego potwierdzenia jednak nie otrzymała w związku z czym złożono do właściwego sądu wniosek o ogłoszenie upadłości SKOK Jowisz. “Zawieszenie działalności SKOK Jowisz i wystąpienie do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here