Naga MarketsAnalitycy Nomury nie spodziewają się, że Europejski Bank Centralny ogłosi zmiany w swojej dotychczasowej polityce monetarnej podczas podsumowania październikowego posiedzenia. Zakłada jednak utrzymanie gołębiej retoryki, która może odbić się na kursie EUR i zrobić miejsce na działania w grudniu.


„Jakiekolwiek odniesienie do bezpośredniego monitorowania sytuacji makroekonomicznej jeżeli chodzi o działania polityki monetarnej, powinno utrzymać oczekiwania rynkowe odnośnie podjęcia poważniejszych działań podczas ostatniego posiedzenia w tym roku” – twierdzą analitycy Nomury.

W związku z tym ECB może zasugerować, że grudniowe projekcje gospodarcze dla strefy euro mają bardzo duże znaczenie – jakiekolwiek potencjalne osunięcia z całą pewnością przybliżą Mario Draghi’ego do konieczności poszerzenia obecnego programu QE.

„Rada ECB najprawdopodobniej ponownie zakomunikuje, że chce i jest gotowa do działania jeżeli pojawi się taka potrzeba” – czytamy w rekomendacji Nomury.

Dodatkowo Europejski Bank Centralny chce zachować elastyczność i nie zamykać sobie żadnych furtek – do końca roku zostały przecież jeszcze dwa miesiące. W związku z tym konferencja prasowa może nie przynieść żadnych szczegółów.

Co z kursem EUR/USD?

Analitycy Nomury – podobnie jak wielu innych obserwatorów rynkowych – zwraca uwagę na znaczenie progu 1.14-1.15. ECB z pewnością nie chce, aby euro przebiło wspomniany opór techniczny (widać to po gołębich komentarzach członków banku centralnego, które pojawiają się zawsze gdy wspólna waluta zbyt dynamicznie aprecjonuje). Ewentualna reakcja wzrostowa EUR/USD powinna być więc ograniczana w tej strefie:

1.14-1.15 to niezwykle istotny opór na EUR/USD
1.14-1.15 to niezwykle istotny opór na EUR/USD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here