Naga MarketsHolenderskie trepyNiderlandzki Urząd ds. Rynków Finansowych (AFM) podejmuje krajowe środki odzwierciedlające interwencję produktową Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), poinformowała instytucja 17 kwietnia 2019 roku. AFM zakazuje opcji binarnych i ogranicza wprowadzanie do obrotu, dystrybucję lub sprzedaż kontraktów na różnicę kursową (CFD) inwestorom detalicznym. Decyzja wchodzi w życie z dniem 19 kwietnia br.


ESMA działa tymczasowo, Holandia wprowadza ograniczenia permanentnie

AFM informował lokalny rynek o przygotowaniach do wprowadzenia krajowych środków w zakresie wprowadzania do obrotu, dystrybucji lub sprzedaży opcji binarnych i CFD dla inwestorów detalicznych jeszcze w marcu.

Od dnia 19 kwietnia 2019 r. wprowadzanie do obrotu, dystrybucja lub sprzedaż opcji binarnych inwestorom detalicznym w i z Holandii jest zakazana; wprowadzanie do obrotu, dystrybucja lub sprzedaż CFD inwestorom detalicznym w i z Holandii zostaje natomiast ograniczona, odzwierciedlając zasady stosowane przez ESMA. W związku z tym Holandia wprowadza permanentne cięcie dźwigni finansowej do poziomu maksymalnie 30:1.

„Środki te mają zastosowanie do firm inwestycyjnych z siedzibą w Holandii, jak również do firm inwestycyjnych z innego państwa członkowskiego UE działających w Holandii poprzez oddział lub za pomocą europejskiego systemu paszportowania. Holenderskie środki krajowe odzwierciedlają tymczasową interwencję ESMA, znajdującą zastosowanie na terenie całej Unii Europejskie”komentuje AFM w oficjalnym oświadczeniu.

UK, Niemcy i Francja, do listy dołącza Holandia

AMF nie jest pierwszym europejskim regulatorem, który pomimo interwencji produktowej ESMA zdecydował się wdrożyć własne, stałe przepisy na poziomie krajowym.  W grudniu ubiegłego roku podobną decyzję komunikował niemiecki BaFin„Agencja federalna chce na stałe zapewnić niemieckim inwestorom poziom ochrony, który obecnie gwarantują tymczasowe rozwiązania ESMA”

Następnie w marcu br. o przygotowaniach regulacyjnych w tym zakresie informowała brytyjska FCA. Pod koniec tego samego miesiąca o chęci stałego ograniczenia dźwigni Forex do poziomu 30:1 zawiadamiał również francuski AMF: „Oczekując zmiany polityki European Securities and Markets Authority (ESMA), AMF pragnie zgromadzić opinie wszystkich zainteresowanych podmiotów odnośnie systemu interwencyjnego działającego na poziomie krajowym, którego celem byłaby ochrona inwestorów przeciwko ryzykom związanym z instrumentom spekulacyjnym” – poinformował na swoich stronach francuski odpowiednik KNFu.

Czy Polski nadzór szykuje się na podobny ruch? W tym momencie nie mówi się o takich planach, KNF prowadzi jednak ankietę wśród inwestorów detalicznych, w której chce poznać opinie o ograniczeniu dźwigni oraz o zmianach regulacyjnych wdrożonych przez ESMA w ubiegłym roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here