Naga MarketsByły trader Barclays oskarża swoich niedawnych przełożonych w związku z sprawą manipulacji stawką LIBOR
Były trader Barclays oskarża swoich niedawnych przełożonych w związku z sprawą manipulacji stawką LIBOR

Manipulacje stopą LIBOR (London Interbank Offered Rate) odbiły się głośnym echem w całej branży finansowej. W minionym roku poinformowaliśmy o skazaniu jednego z odpowiedzialnych za przeprowadzanie manipulacji. Tom Hayes przed londyńskim sądem usłyszał wyrok czternastu lat więzienia (!) co pokazuje jak bardzo poważnie podchodzi się do tej sprawy.


LIBOR używany jest do wyznaczania wysokości oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym. Stopa ta mają znaczny wpływ na ceny usług finansowych, są one również stawkami bazowymi dla wielu transakcji pochodnych zawieranych w Londynie. Wyrok dla Hayesa dobitnie pokazuje jak ważną stopą jest LIBOR.

Te artykuły również Cię zainteresują
Skazany w zeszłym roku były pracownik Citigroup zgodził się na pełną współpracę w brytyjskim wymiarem sprawiedliwości, gdy ten zagroził Hayesowi deportacją do Stanów Zjednoczonych, gdzie kary za podobne występki karane są jeszcze surowiej. Wczoraj dowiedzieliśmy się o sprawie  Jaya Merchanta, (również byłym) pracowniku Barclays, który podobnie jak Hayes zgodził się na współpracę, wsypując tym samym swoich eks współpracowników.

Oskarżonymi przez byłego tradera brytyjskiego banku są trzej wysocy rangą pracownicy Barclays – COO Mike Bagguley, Harry Harrison oraz były dyrektor działu handlu Eric Bommensath. Wszyscy trzej mieli być w pełni świadomi manipulacji jakich dokonuje się zarówno stopą LIBOR jak i jej europejskiemu odpowiednikowi – EURIBOR. W tej sprawie oskarżonych jest już pięciu innych pracowników Barclays, jednak wszyscy byli jedynie szeregowymi pracownikami. Oskarżeni przez Merchanta dyrektorzy zaprzeczają jakoby ze sprawą mieliby mieć cokolwiek wspólnego. Zarzucają mu również kłamstwo, jakoby proceder manipulacji stopami był powszechnym zjawiskiem nie tylko w Barclays, ale w całym środowisku londyńskiego sektora bankowego.

Merchant, wraz z czterema pozostałymi traderami, jest oskarżony o przeprowadzanie manipulacji stopą LIBOR przez przynajmniej dwa lata przed wrześniem 2007. Mężczyźni mieli zawierać transakcje, a następnie kontaktować się ze sobą nawzajem oraz z pracownikami innych banków w celu zmanipulowania stopy. W 2012 roku Barclays podpisał ugodę z FCA, przyjmując nałożoną przez regulatora karę oraz przyznając, że pracownicy banku faktycznie brali udział w manipulacjach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here