Naga MarketsNa rynku, nie tylko surowcowym wieloletnie minima czy też maksima kuszą inwestorów do zajmowania przeciwnych do trendu pozycji, mimo drastycznie różnego sentymentu i braku jakichkolwiek fundamentalnych przesłanek do odwrotu. I często w takiej sytuacji okazuje się, że patowe sytuacje rysowane przez analityków są możliwe do zmiany, a pozytywne wieści płyną z każdej możliwej strony. Z zalążkiem takiej sytuacji mamy do czynienia na rynkach amerykańskiej soi i kukurydzy.

Chińskie 25% cła wprowadzone na amerykańską soję, silnie przyczyniły się do wyprzedaży rynków rolnych w USA. Są ku temu podstawy, ponieważ jak podkreślałem wielokrotnie, Chiny są głównym soi. Jednak jak przypuszczałem we wcześniejszych analizach, produkt ten jest zbyt kluczowy dla gospodarki, aby Państwo Środka mogło w niezauważalny sposób zmienić dostawcę. Jak donoszą niektóre źródła, Chińczycy będą musieli wrócić do zakupów w Stanach mimo ceł, ponieważ zapasy się kurczą, a brazylijska soja która miała być alternatywą, jest zbyt droga. Cześć zakładów przetwórczych już zdecydowała się na zamknięcie działalności, właśnie z braku soi.

Według kolejnych odczytów USDA, jakość zbiorów kukurydzy i soi będzie w tym roku rekordowa. Poniedziałkowy raport to potwierdził, wskazując, że 72% upraw soi zostało zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii, w porównaniu do 61% w roku ubiegłym. Dla rynku kukurydzy zostały przypisane podobne wartości. Szkopuł tkwi jednak w szczegółach – w rejonach w których panuje susza (Texas, Missouri, Kansas, Północna Karolina) niecałe 10% upraw kukurydzy zostało zaliczonych do najwyższej kategorii – w porównaniu do Wisconsin, gdzie ocenę „excellent” otrzymało 31%. Dlatego też nastroje rolników są skrajne. Średnia przedstawiana przez USDA jest dużym uproszczeniem, a cześć amerykańskich rolników mimo rekordowych odczytów agencji, odnotuje bardzo słaby sezon.

Chcesz inwestować w soję? Wypróbuj TMS Brokers

Z technicznego punktu widzenia, odreagowanie już jest widoczne – cena za 100 buszli soi wzrosła o 70 dolarów. Na ten moment nie widać oznak powrotu do spadków, jednak zajęcie pozycji długiej z perspektywy interwału dziennego jest trudne. Oczywiście można szukać setupów na niższych interwałach – wtedy potencjalny cel powinna stanowić poziom 950 USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here