Naga MarketsO godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


PMI najwyżej od ponad 3 lat

Zgodnie z raportem IHS Markit, wskaźnik PMI dla sektora usług plasował się w maju br. na poziomie 56,8 co jest odczytem znacznie lepszym od prognoz zakładających utrzymanie jego wartości na poziomie 55,7 pkt. Warto także zwrócić uwagę, że jest to najwyższa wartość tego wskaźnika od ponad trzech lat.

“W maju gospodarka Stanów Zjednoczonych przyspieszyła. Znacznie poprawiła się wydajność sektora usług (…) W nadchodzących miesiącach tempo zmian utrzyma się. Badanie wykazało jednak również wzrost obaw związanych z rosnącymi kosztami i skutkami cła. Zarówno w sektorze produkcji, jak i usług koszty przedsiębiorstw rosną obecnie w jednym z najszybszych temp w ciągu ostatnich siedmiu lat” – komentuje Chris Williamson z IHS Markit.

Jak jednak wspomniano we wstępie, powyższa publikacja nie ma większego znaczenia dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego przejdźmy do zdecydowanie istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o 16:00.

Raport ISM pozytywnie zaskakuje

Równie dobre dane opublikował instytutu ISM, z raportu którego także wynika, iż gospodarka rozwija się szybciej niż prognozowano. Mimo, że analitycy spodziewali się wzrostu wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 56,8 do 57,9, to ostateczna publikacja na poziomie 58,6 okazuje się być jeszcze lepsza Co prawda jest to spadek dynamiki względem poprzedniego miesiąca to jednak zdecydowanie mniejszy niż sądzono.

JOLTs powyżej prognoz i poprzedniego odczytu

Równocześnie rynki poznały także wyniki kwietniowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS, które badają liczbę otwartych miejsc pracy, zatrudnienia, zwolnień i zmiany netto ogólnej kondycji rynku.


JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która pozwala ocenić sytuację na rynku pracy. Wskaźnik mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyzszy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

Prognozy przed dzisiejszą publikacją zakładały, że liczba otwartych wakatów w kwietniu wyniesie 6,490 miliona, a więc nieco mniej niż poprzednia publikacja (6,633 mln zrewidowane dodatnio z 6,550 mln). Obecny odczyt na poziomie 6,698 mln okazał się więc znacząco lepszy i to nie tylko od prognoz ale również od poprzedniej publikacji. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

Źródło: BLS

Spoglądając na notowania głównych par walutowych dostrzec można, że dolar amerykański pozostaje dziś jedną z najsilniejszych walut grypy G8. Jego niewielka deprecjacja zauważalna jest bowiem jedynie w stosunku do funta szterlinga.

Źródło: finviz.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUSD/JPY – rozegranie techniczne na wysokości 110,00
Następny artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – szybki koniec korekty Bitcoina
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here