Naga Markets

Kolejne spadki Mabion. Czy spółka wybije październikowe wsparcie?Akcje Mabion (GPW: MAB) od lokalnego szczytu w okolicach 110 zł za jedną akcję z października 2021 r., w ciągu półtora roku deprecjonowały o ponad 80%. Środowa sesja giełdowa i kurs w okolicach 19 zł za akcję jest kontynuacją panującego trendu spadkowego. Notowania przebiły, ustaloną w październiku 2022 r., linię oporu w okolicach 19,35 zł. Wybicie się od aktualnego dna w stronę okrągłego pułapu 20 zł byłoby sygnałem, świadczącym o odwróceniu się trendu. Dalsze spadki wydają się jednak scenariuszem bardziej prawdopodobnym.

  • Akce Mabion deprecjonują o ponad 80% od października 2021 r.
  • Podczas trwania środowej sesji giełdowej spółka przebiła ważną linię oporu, w okolicach 19,35 zł
  • Dalsze spadki są najbardziej prawdopodobne, o czym świadczy między innymi stosunkowo wysoki wolumen obrotu
  • Jest to bardzo zły czas dla spółki, dalsze spadki oznaczać będą najniższe poziomy cenowe od 2013 r.

Mabion: kontynuacja spadków? Czy wybicie od poziomów wsparcia?

Mabion SA to polska spółka biotechnologiczna, która specjalizuje się w badaniach i produkcji leków biologicznych, takich jak przeciwciała monoklonalne.Akcje Mabion podczas trwania środowej sesji giełdowej spadały o ponad 4,5%. Kontynuowanie panującego trendu wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Po pierwszych trzech godzinach trwania notowań wolumen na spółce znajduje się w okolicach miliona złotych. Tak wysokie, jak na omawianą spółkę, obroty świadczyć mogą o dalszych spadkach.

Po osiągnięciu lokalnych szczytów pod koniec listopada 2022 r. akcje spółki deprecjonowały o ponad 50%. Dodatkowo nie widać żadnej pozytywnej informacji, która mogłaby odwrócić panujący trend. W lutym 2023 r. spółka poinformowała o rozszerzeniu zakresu współpracy z Novavax. Wydarzenie to jednak nie wpłynęło w żaden sposób na notowania Mabion.

Mabion 15.02 2023
Notowania spółki Mabion. Źródło: Tradingview.com

Mabion i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zawarły w dniu 06.02.2023 r. umowę o udzielenie spółce kredytu na kwotę 15 mln dol. Kredyt zostanie przeznaczony na sfinansowanie strategicznych planów rozwojowych Spółki obejmujących modernizację zakładu Mabion w Konstantynowie Łódzkim w celu wsparcia rozbudowy oferty usług komercyjnej produkcji kontraktowej (CDMO), aktualnie wykonywanych dla Novavax.

Modernizacja istniejącego zakładu Spółki powinna znacząco zwiększyć moce produkcyjne, po analizie wykresów należy jednak stwierdzić, iż rynek nie ocenił pozytywnie tego wydarzenia.

Mabion blisko najniższych poziomów cenowych od 2013 r.

W przypadku braku wybicia ponad ważną linię oporu, w okolicach 19,35 zł, dalsze spadki wydają się nieuniknione. Kolejnym ważnym pułapem cenowym jest poziom 18 zł, który stanowił linię oporu w kwietniu 2020 r. Kolejne zniżki oznaczałyby osiągnięcie najniższych poziomów cenowych od 2013 r.

Scenariusz ten wydaje się mocno pesymistyczny, jednak nie jest on nierealny. W przypadku nieobronienia poziomów z październikowego wsparcia, wzrok inwestorów powinien zwrócić się w kierunku pułapu 18 zł za jedną akcję, z nadzieją, że nie zostanie od przebity przez kurs akcji Mabion.

AVA Trade
Mabion trend długoterminowy
Notowania Mabion, od początku notowań spółki. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs USD/JPY z odbiciem od 135,00
Następny artykułWzrost Bitcoina będzie tylko chwilowy? Peter Brandt wskazuje dlaczego
Student drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętych finansów i ekonomii. Swoją wiedzę stara się przekazywać innym, jest autorem licznych artykułów, poruszających tematykę giełdową oraz inwestycyjną.