Naga Markets



Kolejne poprawki w Polskim Ładzie. Michał Wojas, Północna Izba GospodarczaKomisja Finansów w piątek poparła poprawki do Polskiego Ładu. Jedna z nich wydaje się być niekorzystna dla przedsiębiorców. O rozwiązaniach proponowanych przez rząd i alternatywach dla nich rozmawiamy z Michałem Wojasem, przedstawicielem Północnej Izby Gospodarczej.



Zasadniczą kwestią związaną z proponowaną przez Polski Ład i zatwierdzoną przez Komisję Finansów składką zdrowotną jest zmiana jej charakteru z pewnego rodzaju daniny na formę podobną do podatku. Zwrócił na to uwagę nasz rozmówca.

Co tu dużo mówić, to jest ukryty podatek dochodowy, a tak naprawdę jego podwyżka. – podkreślił Michał Wojtas z EOL Kancelarii Doradztwa Podatkowego.

Zakres zmian zdaniem Michała Wojtas jest duży i określił on je mianem „tsunami”:

– Rząd zaskoczył bardzo przedsiębiorców i to można powiedzieć drugi raz z rzędu, rok do roku. Pod koniec wakacji pojawiła się informacja, która zmroziła wszystkich, czyli szczegóły Polskiego Ładu. W zakresie wywołują istne tsunami, całkowitą zmianę systemu podatkowego. – stwierdził Michał Wojtas.

– Co prawda, w wyniku dużego nacisku środowiska biznesowego, organizacji przedsiębiorstw czy Północnej Izby Gospodarczej, którą reprezentuję, rząd troszeczkę się wycofał z wielkości składki zdrowotnej, która ma być wprowadzona od przyszłego roku i liczona od dochodu, który przedsiębiorca będzie uzyskiwał to i tak zmiana systemowa jest ogromna. – dodał.

Zobacz również: Dolar amerykański może się jeszcze umocnić. DXY w górę zdaniem ING FX

invest

Michał Wojtas zaznaczył, że Polski Ład został zaprezentowany w sposób zaskakujący przedsiębiorców i zostali oni postawieni przed perspektywą dużych zmian. Głównie jednak obawiali się obliczania składki zdrowotnej od dochodu, a nie podstawy.

– W toku nacisków, prac, petycji, rozmów, wielu analiz i informacji faktycznie troszkę zmniejszono wysokość tej składki do 4,9%, ale to w istocie jest tak naprawdę podwyżka podatku liniowego i zmiana, która jest wprowadzana nie ma nic wspólnego z tym co rząd wskazuje, że system podatkowy ma być fair, że generalnie rząd obniża podatki. – skomentował Michał Wojtas.

Więcej o tym, jakie zmiany istotne dla przedsiębiorców wprowadza Polski Ład, jak można było go skonstruować inaczej, w rozmowie, która odbyła się na antenie Comparic24.tv. Odnośnik do niej znajduje się u góry artykułu.

Autor poleca również:



Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here