Naga Markets

czaszka i zapalony papierosW tym roku mamy prawdziwy wysyp prób oszustw “na akcje Orlenu“. Tym razem ofiarą oszustów padł 54-letni mieszkaniec powiatu nowotarskiego, który stracił niemal 300 tysięcy złotych, choć przed długi czas był przekonany, że posiada duży zysk z inwestycji. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu apelują o ostrożność podczas inwestycji, gdyż oferta szybkiego, dużego i łatwego zysku może sugerować oszustwo. Aktualnie w tej sprawie prowadzone jest dochodzenie.

54-latek uwierzył oszustom w duży i szybki zysk na akcjach Orlenu

Jak informuje policja wszystko zaczęło się bardzo niewinnie. Na Facebooku 54-letni mieszkaniec powiatu nowotarskiego natrafił na reklamę inwestycji w akcje polskiego koncernu paliwowo-energetycznego, oferującej duży i szybki zysk. Skuszony nietuzinkową ofertą poszkodowany kliknął w link i wypełnił znajdujący się na stronie formularz, podając m.in. imię, nazwisko i numer telefonu.

W tym samym dniu skontaktowała się z nim kobieta, która przedstawiła szczegółową ofertę współpracy w efekcie czego inwestor przelał na wskazane konto 901 zł.

Następnego dnia do mieszkańca powiatu nowotarskiego zadzwonił tym razem mężczyzna, który przedstawił się jako osobisty „prowadzący” podczas „procesu inwestycyjnego”. Polecił mu, by zainstalował na komputerze aplikację „AnyDesk”, która umożliwiła dostęp do komputera. Następnie „prowadzący” sam utworzył mu na komputerze konto handlowe.

Na początku wszystko szło gładko. Po kilku dniach oszust ponownie skontaktował się z inwestorem i poinformował go, że zarobił pierwsze pieniądze. Niczego nieświadomy poszkodowany oświadczył, że chce wypłacić swój zysk. Tego samego dnia otrzymał zwrot 901 zł, to na jego rachunek wpłynęło dodatkowo 200 zł.

Poszkodowany złapał przynętę i podekscytowany zdecydował przelać o wiele większą sumę – łącznie 80 tys. zł. Cały czas miał też podgląd na swoje konto handlowe i widział, że jego środki systematycznie rosną.

Gdy zysk wyniósł już 67 tys. dolarów, „prowadzący” poinformował 54-latka, że wybiera się na urlop i polecił wypłatę pieniędzy – warunkiem było jednak opłacenie podatku od wzbogacenia.

Od tamtej pory inwestor zaczął otrzymywać na skrzynkę mailową pisma w sprawie zapłaty z różnych instytucji. Łącznie wykonał kilkanaście przelewów na kwotę ponad 200 tys. złotych. Wtedy otrzymał na skrzynkę mailową pismo z »Komisji Nadzoru Finansowego«, w którym podano, że kwota zwrotu wynosiła ponad 111 tys. dolarów – od czego winien zapłacić 5 proc. podatku. Wtedy dopiero 54-latek zorientował się, że to prawdopodobnie oszustwo, co potwierdził, kontaktując się KNF – poinformowali funkcjonariusze z Nowego Targu.

XTB

W tym samym czasie oszuści ponownie nawiązali kontakt z mieszkańcem powiatu nowotarskiego i polecili, aby zalogował się na konto bankowe w celu wpłaty zysku. Wówczas mężczyzna zauważył, że na jego nazwisko zaciągnięto pożyczkę w wysokości blisko 5 tys. złotych. Pracownik banku zalecił anulowanie wniosku i zgłoszenie sprawy na policję. „Aktualnie w tej sprawie prowadzone jest dochodzenie – dodali policjanci.

Orlen w czasach kryzysu energetycznego notuje rekordowe zyski, dlatego wydaje się stabilną inwestycją i w tę emocję celują oszuści. Koncern paliwowy sfinansował wielotorową kampanię informacyjną pod koniec marca, której celem było ostrzeganie przed tego rodzaju próbami oszustw.

W przypadku inwestycji w akcje PKN Orlen przez inwestorów indywidualnych, mogą one odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalności maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego – podkreślał wówczas PKN Orlen.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułRed Carpet Media Group debiutuje na New Connect
Następny artykułBank Pekao podniósł oprocentowanie lokat z funduszami inwestycyjnymi do 8%
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here