Naga MarketsElon Musk
Elon Musk, prezes Tesla Corp.

Wokół amerykańskiego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego, Tesli w ostatnim czasie działo się wiele kontrowersyjnych zdarzeń. Większość z nich spowodowana została za pośrednictwem odsuniętego już CEO, Elona Muska, gdzie i tym razem Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) kontruje założyciela Tesli.  Niedopełnienie przez niego nakazu sądowego w sprawie informacji na kontach społecznościowych “jest oszałamiające” – twierdzi Komisja. 


W dniu wczorajszym Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odrzuciła twierdzenia Elona Muska, że organ regulacyjny niesprawiedliwie próbuje go uciszyć, po tym, jak założyciel Tesli napisał na swoim koncie społecznościowym – że wywierany na nim wpływ ma na celu wyłączyć odsuniętego CEO z przekazywania informacji o aktualnych zapowiedziach firmy.

Zobacz również: Spadki spółki Elona Muska? Tesla z rekomendacją sprzedaży od JP Morgan

W poniedziałkowym komunikacie SEC media dowiadują się, że Komisja jest oszołomiona obecną postawą miliardera, że ten nadal podawał informacje na temat Tesli za pośrednictwem swojego konta – nie konsultując się z innymi osobami w firmie. Dla przypomnienia warto dodać, że Elon Must został odsunięty od funkcji  z pozycji szefa rady nadzorczej, wyłączając go z możliwości samodzielnego podejmowania decyzji – w tym informacyjnych. Musk zgodził się na nakazaną przez sąd ugodę zobowiązującą go do przestrzegania uzgodnionych zasad.

W powiadomieniu Amerykańskiej Komisja Papierów Wartościowych i Giełd chodzi o fakt, w którym Elon Musk 19 lutego złamał zeszłoroczne postanowienie sądu pisząc na Twitterze, że: „W 2011 roku Tesla wyprodukowała 0 samochodów, a w 2019 wyprodukuje ich 500 tys”. Jak wynikało natomiast z treści ugody Musk miał uzyskać zgodę od firmy na publikację podobnych postów, które mogą być “ceno-genne” czyli mieć wpływ na kreowanie ceny akcji podmiotu.

Obecny spór jak widoczne jest z wykresu spółki Tesla Motors – nie sprzyja notowaniom. W tym momencie ceny akcji motoryzacyjny giganta spadają o ponad 2 procent do poziomu 269 dolarów za akcję – a w przeciągu ostatniego miesiąca ceny akcji spadły o ponad 50 dolarów, co odpowiada spadkowi na poziomie 16 procent.

Może Cię zainteresować: Tesla zapowiada niskokosztowy Model 3 wart 35$ tys. Jak reagują akcje spółki?

wykres Tesla D1 19.03.2019
Tesla D1 19.03.2019

W tym momencie nie jest jeszcze wiadomo, czy Amerykańska Komisja podejmie decyzję o tym, czy Elon Musk wpisem z 19 lutego faktycznie złamał umowę, jednak już w tym momencie widać, że sentyment spółki zmierza do poziomu z listopadowych dołków, kiedy rozpoczął się spór założyciela Tesli z SEC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here