whitebit

Kolejne dołki cen gazuBiorąc pod uwagę zapowiadane podwyżki cen energii kolejne spadki cen gazu to obiektywnie dobra wiadomość. Spadek inflacji na Węgrzech jest wyraźnie silniejszy, niż sądzono. W tle dane z kanadyjskiego rynku pracy.

Inflacja w Europie

W piątek poznaliśmy odczyty inflacji w kilku europejskich państwach. Niemcy zgodnie z oczekiwaniami w finalnych danych rocznych za styczeń pokazali 2,9%. Spadek inflacji w Norwegii był niższy od oczekiwań i ceny rosną tam o 4,7% wobec oczekiwanych 4,6% w ujęciu rocznym. Dużo lepiej z kolei wypadają Węgry.Kraj ten ma ostatnio bardzo duże sukcesy na tym polu, między innymi dlatego trwa tam od kilku miesięcy silny cykl obniżek stóp procentowych. W styczniu wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 3,8% wobec oczekiwanych 4,4%. Takie dane dają dużo miejsca na kontynuowanie obecnego cyklu obniżek stóp procentowych.

Kolejne dołki cen gazu

W piątek najniższa cena gazu spadła do poziomu 26,60 euro za megawatogodzinę. Tym samym zrównaliśmy się z dołkiem z 22 stycznia. Piątkowe zamknięcie notowań było jednak niższe niż to ze stycznia. Gaz jest zatem najtańszy od lipca zeszłego roku. Na rynku gazu mamy jednak bardzo ciekawą sytuację w USA.

Trwa tam dyskusja o budowie dodatkowych terminali do eksportu surowca. Amerykanie protestują, bo zdaniem ekspertów może to spowodować, że producenci (by zwiększyć zyski) będą więcej eksportować, a konkurencja wymusi wzrost cen na rynku lokalnym. Z perspektywy europejskiej, a takie notowania w Polsce obserwujemy, byłaby to dobra wiadomość, bo bylibyśmy beneficjentami zwiększonego eksportu. Gaz jest bowiem wyraźnie tańszy w USA niż w Europie.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Słodko-gorzkie dane z Kanady

Piątkowe dane z kanadyjskiego rynku pracy teoretycznie miały być bardzo dobre. Oczekiwano, że bezrobocie wzrośnie z 5,8% na 5,9%, a spadło do 5,7%. Powodem była wyraźnie wyższa od oczekiwań zmiana zatrudnienia. Gdzie zatem problem? Kanada podaje również podział na zmiany na pełen etat oraz na część etatu.


waultomat_logo_post Korzystna wymiana walut 24/7. Około 115 tys. transakcji miesięcznie. Odbierz swój rabat 50%.


Mieliśmy spadek o 11,6 tysięcy miejsc pracy na pełen etat i wzrost o 48,9 tysiąca na część etatu. Łączna liczba jest zatem silnie dodatnia, ale spadek bezrobocia wynika z osób niepracujących w pełnym etacie. Po tych danych kurs dolara kanadyjskiego finalnie stracił względem swojego amerykańskiego kolegi.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – Kanada – sytuacja na rynku pracy.

Autor poleca również:

 Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl. Od 2011 lat w Currency One, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych.