Naga Marketslabor day usa ccPomiędzy godziną 15:45 i 16:00 rynki poznały ostatnie czwartkowe dane z gospodarki amerykańskiej o większym znaczeniu. Po wspomnianych publikacjach – dotyczących PMI przemysłowego oraz indeksu rynku nieruchomości – inwestorzy detaliczni mogą spokojnie zamknąć kalendarz i powrócić do niego dopiero jutro.


Wstępne PMI przemysłowe za grudzień według Markit

Publikacja wstępnych odczytów PMI przemysłowego według Markit pokryła się z oczekiwaniami rynkowymi, plasując na poziomie 54,20 (poprzednio 54,10). Należy jednak pamiętać, że w przypadku USA zdecydowanie istotniejsze są wyniki, które podaje amerykański instytut ISM.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że rezultat podawany przez Markit był najwyższym od 21 miesięcy. Dane w ujęciu historycznym prezentują się następująco:

Źródło: IHS Markit
Źródło: IHS Markit

Zdaniem Chrisa Williamsona, głównego ekonomisty instytucji „amerykański przemysł notuje silną końcówkę roku, pokazując kolejne oznaki wychodzenia z wcześniejszej stagnacji. Sektor ustawia się w blokach startowych przed 2017. Czwarty kwartał przynosi najwyższe odczyty PMI od półtora roku sugerując, że cały sektor produkcji dóbr rozwija się w tempie około 2-2.5% w ujęciu rocznym”

Sprawdź pełny raport IHS Markit.

Grudniowy wskaźnik rynku nieruchomości NAHB

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami odczyt indeksu NAHB miał pokryć się z poziomem listopadowym czyli 63.00. Ostateczny rezultat na poziomie 70.00 okazał się być więc zdecydowanie lepszy, spychając EUR/USD o kilkanaście pipsów w dół.

EUR/USD M5
EUR/USD M5

USD/CHF testuje szczyty z listopada 2015 roku

O ile Eurodolar odbił już od kilkunastoletnich minimów, o których pisaliśmy między innymi tutaj, to nadal porusza się wyraźnie poniżej poziomu 1.0500. W tym samym czasie USD/CHF znalazł się 15 grudnia na najwyższych pułapach od końcówki listopada 2015 roku:

USD/CHF D1
USD/CHF D1

Wszystko za sprawą dynamicznych wzrostów o ponad 200 pipsów, które obserwowaliśmy na przełomie dwóch ostatnich sesji. Po kontakcie z dawnymi maksimami USD/CHF zaczął się osuwać, zabrakło jednak sygnału umożliwiającego otwarcie pozycji krótkiej. Alternatywnie, pokonanie oporu i jego re-test od góry pozwoli poważniej zastanowić się nad longami.

USD/CHF H1
USD/CHF H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here